همشهری آنلاین: یک طراح به عنوان پروژه دانشگاهی خود دستگاهی ساخته که با استفاده از آن می‌توان عطرها و رایحه‌هایی را که می‌خواهیم ثبت و نگه‌داری کنیم.

دوربین رایحه‌ها ساخته شد

به گزارش مهر، ایمی رادکلیف طراح گجتی که دوربین رایحه‌ها لقب گرفته اظهار داشت: ما از همه چیز عکس می‌گیریم و آن را به صورت آنلاین پست می‌کنیم، اگر بتوانیم عطر کیک تازه تولد یا عطر گل‌های وحشی علفزار آلپ را در آخرین تعطیلاتی که داشتید ثبت کنید، با استشمام دوباره آن چه احساسی می‌کنید؟

ساخت گجتی که مادلین نام گرفته موجب شده است نه تنها تصاویر، بلکه عطرها و رایحه‌های مطلوب را حس کنید. حس بویایی رابطه مستقیمی با خاطره دارد و پاسخ انسان به این حس به طور غیر ارادی است که تاکنون برای ذخیره کردن و یا کپی کردن به صورت دیجیتالی در دسترس نبوده است.

این پروژه با الهام از تکنیک‌های ثبت حجم خالی بالای هر چیزی که در دهه 1970 توسط شیمیدان سوئیسی رومن کیسر مطرح شد استفاده کرده تا ترکیبی از رایحه‌های کمیاب گیاهی را برای صنعت عطرسازی بدست آورد.

دوربین رایحه‌نگار رادکلیف دارای ظاهر آینده و گذشته است که هم به میراث دهه 70 اشاره داشته و هم نوستالوژی درحال رشد ما در عکاسی را به ذهن متبادل می‌سازد. این دوربین با پوشش تراش‌دار سرامیکی، قیف‌های شیشه‌ای و لوله‌های پلاستیکی شبیه دستگاه‌های اسرار آمیز علمی است.

برای کار کردن با این دستگاه باید قیف آن را روی شیء یا محیطی که می‌خواهید بوی آن را ثبت کنید قرار داده و سپس یک پمپ هوای بالای آن را می‌مکد و دریچه بو که ذرات فرار سازنده بو و رایحه را جذب می‌کند تسخیر می‌کند. این دستگاه می‌تواند ظرف چند دقیقه رایحه توت‌فرنگی‌های تازه را ثبت کند.

طراح این دستگاه آن را به یک بینی بزرگ الکتریکی تشبیه کرده که ذرات را پردازش می‌کند و فرمول شبه نموداری تولید می‌کند که بو را تشکیل می‌دهد. از طریق این فرمول می‌توان به صورت مصنوعی رایحه دقیق را بازسازی کرد.

کد خبر 221408
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز