مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۲ - ۰۵:۴۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: یک دانشمند ایرانی در موسسه فناوری ماساچوست (ام.آی.تی) دوربینی ساخت که تصاویر سه بعدی از اشیایی که در تاریکی قابل رویت نیستند ، ارایه می دهد

دوربینی که در تاریکی مطلق تصویر سه بعدی می‌گیرد

به گزارش ایرنا،ˈاحمد کرمانیˈ و همکارانش در دانشگاه ˈام.آی.تیˈ در آمریکا که موفق به ساخت این دوربین شده‌اند، گفت : این دوربین می‌تواند با استفاده از فوتون‌ها از اشیای کم نور تصاویر دقیق بگیرد.

وی و همکارانش همچنین با استفاده از علم ریاضیات، از اطلاعات جمع آوری شده از ذرات ریز نور که توسط آشکار ساز موجود در دوربین ضبط شده‌اند، تصویر می‌سازند .

این محققان الگوریتمی را برای مطالعه روابط میان بخش‌های مجاور یک شی تیره با استفاده از پالس‌های نور و همچنین علم اندازه گیری نور پایین طراحی کردند.این الگوریتم در واقع ساختار یک آشکارساز فوتونی است و با استفاده از یک صدم تعداد فوتون‌های موردنیاز دیگر آشکارسازهای نوری، اطلاعات را ارایه می‌دهد.

کرمانی گفت: دوربین جدید از طریق اسکن یک شی و با استفاده از پالس‌های شدت پایین نور عمل می‌کند. هم اکنون از این فناوری در ابزارهای پیشرفته (های تک) و با هدف تعیین ماهیت ساختارهای سه بعدی استفاده می‌شود،

به گفته وی تاکنون تصاویر دوربین‌های به این سبک به شکل سیاه و سفید بودند زیرا لیزر، نور متعلق به یک طول موج منفرد را تولید می‌کند، اما دوربین جدید تعدادی از اشیای مختلف را به دلیل سرعتی که آنها نور لیزر را منعکس می‌کنند، گزینش می‌کند.

کد خبر 240838

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار