همشهری‌آنلاین: در نتیجه تلاش‌های فیزیکدان‌های دانشگاه هاروارد که مرزهای نور فیزیک نور را کنار زده‌اند، دنیای عکاسی با ساخت عدسی‌های مسطح که تصویرهای بی‌نقصی می‌گیرند، متحول خواهد شد.

عدسیهای مسطح

به گزارش مهر، محققان دانشگاه هاروارد با استفاده از یک نوع عدسی‌های جدید تصاویر بی نقصی خلق کرده اند. این گروه تحقیقاتی نوعی عدسی ها فوق باریک و مسطح ساخته اند که تنها 60 نانومتر ضخامت دارد و دو بعدی است اما با این وجود نور را بدون انحراف متمرکز می کند.

این فناوری می‌تواند همه چیز را از عکاسی حرفه ای و عکاسی با تلفنهای هوشمند و کابلهای فیبر نوری متحول کند و برای انتقال اطلاعات و تصاویر به کار رود.

فدریکو گاپاسو محقق ارشد این تحقیقات اظهار داشت: ما روش جدیدی را برای ساخت عدسی ارائه می‌کنیم که به جای فاز تأخیری درحالیکه نور از ضخامت ماده عبور می کند، می‌توان یک فاز لحظه ای و آنی درست در سطح عدسی ساخت. این عدسیهای مسطح نوع جدیدی از فناوری را به روی ما می گشاید.

کاپاسو وهمکارانش این عدسیهای جدید را با روکش کردن یک قرص سیلیسیم سلیکونی بسیار باریک با یک لایه یک نانومتری از طلا ساخته اند. در مرحله بعدی آنها لایه طلا را جدا کردند تا یک آرایه از ساختار V شکل ایجاد کنند که فاصله منظمی روی سطح گذاشته است.

وقتی که این گروه یک لیزر را به این عدسیهای مسطح می تابانند، این ساختارها به عنوان نانو آنتنهایی عمل می کنند که نور وارد شده را گرفته و آن را پیش از انتشار دوباره اندکی نگاه می دارد.

یک عدسی مسطح ریزنگار که از سیلیکون ساخته شده است: سطح این عدسی با حلقه های هم مرکز نانوآنتنهای نوری طلا پوشانده شده که از تأخیرهای مختلفی برای حرکت دادن نور برخوردار است. این حلقه های رنگی نشان دهنده میزان فاز تأخیر به نسبت هر حلقه است

این تأخیرها که در سطح عدسیها به طور دقیق تنظیم شده است جهت نور را به همان سمتی تغییر می دهد که یک عدسی دارای ضخامت که امروز استفاده می شود نور را هدایت می کند.

این عدسی مسطح، مانند عدسی چشم ماهی عمل می کند و انحرافات نور را رفع می کند. همچنین سایر انحرافات نوری در این نوع عدسی مسطح رخ نمی دهد، به همین دلیل تصویر نهایی کاملا دقیق بوده و به هیچ شیوه اصلاحی نیاز ندارد.

کد خبر 183252

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار