سیدمحمد حسنی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه شب گذشته، در رابطه با ساخت فیلم‌هایی با موضوع خیانت در دوران وزارتش،‌گفت:در این سه سال که من مسئولیت در وزارت ارشاد را برعهده داشتم،502 فیلم در کشور ساخته شد که از این میان تنها 18 فیلم بحث برانگیز بودند. که برخی از این فیلم‌ها مجوز اکران هم نگرفتند.

در واقع در 7 درصد از فیلم‌های ما اختلاف نظر وجود دارد اما این به معنای آن نیست که این فیلم ها باید از چرخه اکران کنار گذاشته شوند. بلکه می توان برای برخی اکران محدود در نظر گرفت. این فیلم‎هابرای هشدار به خانواده و جامعه ساخته شده‌اند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، گفتگوی ویژه برنامه "هفت" شب گذشته 15 دی ماه به حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص داشت. وی در این گفتگو درباره عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در طول سه سال و نیم گذشته ، برگزاری جشنواره فیلم فجر و اختلافاتی که دامنگیر سینمای ایران شده است صحبت کرد.

حسینی در رابطه با این دوره از جشنواره فیلم فجر گفت: خوشبختانه امسال یکی از نقاط قوت جشنواره فیلم‌های اول است. یکی از اعضا شورای انتخاب امروز این مسئله را مطرح می کرد که اعضا باور نمی کردند امسال آثار به این خوبی و با کیفیتی ساخته شده باشد. خوشبختانه در این دوره از جشنواره تنوع بسیار زیادی در آثار داریم. شاهد تنوع اقلیمی در فیلم‌های این دوره از جشنواره هستیم که موضوعات مختلف و متنوعی را مطرح می‌کنند. این به معنی مردمی شدن سینمای ماست چون همه سینما متعلق به یک قشر و یا شهر خاص نیست.

خلاصه صحبت‌های وزیر فرهنگ و ارشاد به نقل از مهر از این قرار است:

 • خوشبختانه امسال شاهد نمایش اولین فیلم سه بعدی در سینمای ایران هستیم و سینماهای ما نیز به نمایش فیلم ها به صورت دیجیتال مجهز شده اند حتی تا امروز 6 شهرستانی که قرار است به صورت همزمان جشنواره را در شهرشان برگزار کنند سینماهایشان را به این سیستم مجهز کرده اند. امسال حدود 95 فیلم به دفتر جشنواره رسیده است که نشان‌دهده زنده بودن سینماست برخلاف نظر عده‌ای که می خواهند این طور به نظر برسد که سینما تعطیل است، واقعا اینگونه نیست.

به دنبال جذب حداکثری هستیم

 • تاکید ما همیشه بر تعامل بوده است نه تقابل. همیشه نیز به جذب حداکثری اندیشیده ایم که بتوانیم رابطه خوبی با سینماگران برقرار کنیم. البته اشکالات و ضعف هایی همیشه بوده که باید آنها را کمرنگ کنیم. با تفرقه و جدایی و تنش نمی توانیم مسائل و مشکلات را حل کنیم.
 • در این دوره از جشنواره از همه سینماگران، پیشکسوتان و صاحب نظران دعوت شدهکه در برنامه ها، جلسات و داوری های جشنواره شرکت کنند و ما آمادگی این را داریم که از نظرات همه سینماگران و صاحب نظران بهره ببریم. دیدن فیلم‌ها توسط مثلا تشکلهای دانشجویی باعث می شود که برخی بدون دیدن فیلم ها درباره آنها اظهارات غیرتخصصی نکنند.

1300 هنرمند درجه هنری گرفتند

 • صندوق حمایت از هنرمندان بدون هیچ محدودیتی برای هنرمندان تهرانی و شهرستانی بیمه خدمات درمانی و تکمیلی را ارائه می‌دهد همچنین تا به حال به 1300 هنرمند درجه هنری تعلق گرفته است که بیش از 150 نفر از این هنرمندان سینماگر بوده‌اند.

2 هزار سینماگر در پرند و پردیس خانه می‌گیرند

 • همچنین از آنجاکه تا به حال برای هنرمندان بازنشسته نشان دولتی نداشتیم قرار است به 5 هنرمند این نشان تعلق گیرد که در حال حاضر مراحل اداری اهدا نشان به محمدعلی کشاورز انجام شده است.داوود رشیدی،عزت الله انتظامی، جمشید مشایخی و ژاله علو دیگر هنرمندانی هستند که قرار است به آنها نشان دولت تعلق بگیرد. همچنین قرار است به 2000 نفر از سینماگران مسکن در پرند و پردیس واگذار شود.

فقط 18 فیلم مساله‌دار در دوران وزارتم ساخته شد

 • (درباره نظراتی مبنی بر پرداختن فیلم های امسال به موضوع خیانت) در این سه سال که من مسئولیت در وزارت ارشاد را برعهده داشتم،502 فیلم در کشور ساخته شد که از این میان تنها 18 فیلم بحث برانگیز بودند. که برخی از این فیلم‌ها مجوز اکران هم نگرفتند. در واقع در 7 درصد از فیلم‌های ما اختلاف نظر وجود دارد اما این به معنای آن نیست که این فیلم ها باید از چرخه اکران کنار گذاشته شوند. بلکه می توان برای برخی اکران محدود در نظر گرفت. این فیلم‎هابرای هشدار به خانواده و جامعه ساخته شده‌اند.
 •  در واقع مسئله مهم این است که قانون و مقرارات و ضوابط باید اجرا شود و در نهایت تنها یک نهاد پاسخگو وجود داشته باشد که آن هم وزارت ارشاد است. اگر کسی از این قوانین تبعیت نکند مشکل به وجود می آید. بنای ما در مشکلاتی که به وجود آمده بر تعامل و تفاهم بوده است و قرار هم نبود این اختلافات تا این حد رسانه ای شود. چون گاهی اوقات رسانه ها حرفها را تحریف می کنند و چیزی که مد نظر است انتقال نمی یابد.

اختلافات مربوط به فیلم‌های دوران گذشته است

 • معتقدم که باید آسیب های اجتماعی در آثار ما نشان داده شود اما نه به صورتی که این آسیب ها ترویج و از آنها قبح زدایی شود باید با ظرافت این مسائل به نمایش گذاشته شود. همچنین از آنجا که از این پس همه آثار با دقت ساخته می شوند دیگر نگرانی درباره آینده وجود ندارد. اختلافات در حال حاضر مربوط به فیلم های گذشته است.
 • خوشبختانه همه هم پذیرفته اند که یک نهاد باید حرف آخر را بزند ما نیز دقت های لازم را خواهیم داشت و نگرانی برای آینده وجود ندارد. از روز گذشته نیز حواله فیلم"من و زیبا" برای سینما آزادی صادر شده استو برای باقی فیلم ها سینما آزاید در حال صحبت با تهیه کنندگان است.

قانون فصل‌الخطاب است و یک نهاد باید مسئول باشد

 • تاکید همیشگی ما بر ضرورت اجرای قانون بوده و قانون باید فصل الخطاب باشد. در بحث خانه سینما نیز اشکالات قانونی وجود داشت که باید برطرف می شد. مثلا درباره اصناف مختلف مسائل و معظلاتی وجود داشت که باید قانونی برطرف می شد.
 • اساسنامه جدید خانه سینما باید یا در شورای عالی انقلاب فرهنگی و یا در شورای عالی سینما مصوب شود و به صورت قانونی به ثبت برسد. تک تک صنف ها نیز باید با اساسنامه و قانونی فعالیت کنند.
 •  (درباره نظرات جواد شمقدری مبنی بر ریل گذاری در سینمای ایران) یکی از مشکلات سینمای ایران در چند سال اخیر دور شدن از ارزش ها و فرهنگ ایرانی بوده است. ما تلاش کردیم در طول این مدت سوژه های مفیدی را پیگیری کنیم و حتی چهره واقهی ایران را به دنیا نشان دهیم چهره ای به دور از سیاه نمایی.

کل سینمای ایران مساله‌دار نیست

 • علی رغم تبلیغات منفی در این دوره فیلم های بسیار خوبی ساخته شده است. فیلم های ارزشمندی در ژانرهای مختلف دفاع مقدس، سیاسی، اجتماعی، کودک و انیمیشن تولید شده است که مطبوعات کمتر به آنها پرداخته اند و به این ترتیب برخی فکر می کنند کل سینمای ما سینمای مسئله داری است.

بعضی به عمد می‌خواهند مرا ناکارآمد جلوه دهند

 • متاسفانه عده ای بنا داشتند از روز اول تجربه وزارت بنده را ناموفق بدانند و برخی کارشکنی ها نیز در همین رابطه وجود داشت. برخی نیز از عمد ساخت فیلمشان را به تعویق می انداختند که مثلا مخالفتشان را با حضور نداشتن در جشنواره نشان دهند.
 • (درباره عادلانه تقسیم نشدن بودجه بین سینماگران و اختلاف در این مورد)بحث عدالت از ابتدا مسئله محوری و اساسی برای دولت بوده است. هرجا که ما احساس کنیم برای راه‌اندازی جشنواره یا رویدادی نیاز است دولت وارد عمل می‌شود همانطور که از جشنواره مردمی فیلم عمار و پروین اعتصامی نیز حمایت شد.

حوزه هنری حق دارد در شورای صنفی نمایش نماینده بیشتری داشته باشد

 • حوزه هنری به توجه به اینکه سینماهای بسیاری را در اختیار دارد حق دارد که بخواهد نماینده ای در شورای صنفی نمایش داشته باشد اما بعد از تصویب این قانون همه باید به خروجی شورا احترام بگذارند و به مصوبات آن پایبند باشند.
کد خبر 196805

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار