همشهری آنلاین: این روزها نقاشی‌های محمود ق. زاهدی بر روی دیوار گالری شکوه به نمایش درآمده است.

نگارخانه

به گزارش همشهری آنلاین، عنوان این نمایشگاه «رنگ و خیال» است و محمود ق. زاهدی در این آثار رویکردی سورئالیستی داشته اما در پس آثارش فیگورها جایگاه ویژه ای دارند.

این نقاش پیشکسوت آثاری با تم های متفاوت را در این نمایشگاه به تماشا گذاشته است.

اکثر آثارش به صورت بداهه خلق شده اند و نقاش از قبل برای آنها طراحی نکرده است بلکه در لحظه هنگامی که قلم مو را بدست گرفته نقش ها به آثارش راه یافته اند.

او در این باره می‌گوید: "در مورد روند خلق آثار در مرحله اول بوم سفیدی را انتخاب و در همان لحظه فکر می‌کنم که چه چیزی را به تصویر کشم و شروع به پیاده کردن ذهنم می‌کنم.

در این بین ممکن است به اتمام رسیدن اثری یک روز یا یک ماه به طول انجامد".

هنگام بازدید از آثار نمایشگاه «رنگ و خیال» به تابلوهایی با تونالیته رنگ های شاد و شارپ برمی‌خوریم که زاویه ای از نگاه هنرمند را پیش چشمانمان نمایان می‌سازد، گویی زاهدی به دنیا این گونه می‌نگرد.

او در مورد استفاده از رنگ های شاد و زنده در آثارش گفت: "در گذشته که در آلمان زندگی و نقاشی می‌کردم، پروفسوری که در زمینه نقاشی تخصص داشت به من گفت رنگ های آثارت تیره هستند و به نظر می‌رسد جایی از قلبت تیره است.

من هم گفتم این بدلیل دوری از وطن است، وقتی به ایران بازگشتم ابتدا سعی کردم رنگ های آثارم را عوض کنم و بعد خود به خود تغییر کردند و رنگ های روشن و زنده جایگزین تیرگی ها شدند.

این مسئله از عشق من به ایران نشات می‌گیرد".

تابلوهای عرضه شده در این نمایشگاه برآمده از ذهن و افکار هنرمند هستند و هر کدام داستانی را حکایت می‌کنند.

او در این آثار برای زنان جایگاه ویژه ای قائل است و معتقد است: زنان نقش مهم و ویژه ای در طول تاریخ داشته و دارند، آنها مادر هستند و اهمیت خاصی دارند.

وی در پاسخ به این سوال که زنان آثارش بیشتر غمگین و افسرده اند گفت: من زنان مختلف با حالات روحی گوناگونی را به تصویر کشیده ام، این آثار فقط شامل زنان غمگین نمی‌شود، اما شاید فشار ها و محدودیت هایی که همیشه روی زنان بوده است مرا ترغیب کرده است که در این آثار بیشتر به آنها بپردازم.

در کل می‌توانم بگویم شرایط و محیط بر روی آثارم تاثیر بسزایی دارند.

این هنرمند پیشکسوت عنوانی برای آثارش انتخاب نمی‌کند و دوست دارد مخاطبان با توجه به افکار و ذهنیت خودشان از تابلوها برداشت های گوناگون داشته و در مورد هدف و ایده اولیه نقاش در آثارش تامل کنند.

او در آثارش به موضوعات اجتماعی توجه ویژه ای دارد و در تابلویی انفجار بمب اتمی در فرانسه را نشان می‌دهد.

درختانی شبیه به انسان را به تصویر کشیده که خشک و پژمرده شده اند، در واقع هنرمند تبعاتی که انفجار بمب اتمی در پی داشته را نمایان ساخته است و در تابلویی دیگر در نمایشگاه بازتابی از ضرب المثل کوه به کوه نمی‌رسد آدم به آدم می‌رسد را نشان می‌دهد که بر روی صخره هایی تصویری از آدمها را نقش کرده است.

زاهدی در تابلوهایش خودش را به زندگی مردم نزدیک می‌کند و از زایش انسان تا مسائل اجتماعی که انسانها در زندگیشان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و در آخر افریت مرگ را به تصویر در آورده است.

علی ق.زاهدی متولد 1321 زابل است و بیش از 25 سال است به طور حرفه ای نقاشی می‌کند.

او پرتره سازی را نزد دوست و استادش زنده یاد عباس کاتوزیان فرا گرفته و در سال های تحصیل در انگلستان آن را به صورت جدی پیگیری کرده است.

زاهدی پنج نمایشگاه انفرادی در هامبورگ آلمان برگزار کرده و نمایشگاه حاضر در گالری شکوه، ششمین نمایشگاه انفرادی او محسوب می‌شود.

نمایشگاه نقاشی های «رنگ و خیال» تا چهارشنبه 24 آبان ماه دایر است و علاقمندان می‌توانند همه روزه از 16 تا 20 از این آثار دیدن کنند.

گالری شکوه در خیابان فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، کوچه امیر نوری، پلاک 19 واقع شده است.

 

 

کد خبر 190875

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار