همشهری‌آنلاین: برگزیدگان دومین جشنواره سایت‌ها و وبلاگ‌های موسیقی ایران عصر چهارشنبه،17 آبان، با حضور اعضای هئیت مدیره خانه موسیقی و داوران این جشن و جمعی از اهالی موسیقی در خانه هنرمندان معرفی شدند.

به گزارش همشهری‌آنلاین در بخش سایت برگزیده سایت موسیقایی گل‌ها و در بخش وبلاگ برگزیده وبلاگ فرهنگ و موسیقی ما که توسط هوشنگ سامانی اداره می‌شود، برگزیده شدند.

به گزارش همشهری‌آنلاین پیش از اعلام برندگان   بیانیه هیئت داوران  از سوی آروین صداقت‌کیش ، یکی از اعضای هیئت داوران  خوانده شد  و سپس علیرضا پورامید شاعر و بازرس کانون پژوهشگران خانه موسیقی که مجری گری مراسم را عهده دار بود برگزیدگان بخش های مختلف را معرفی کرد. در نوشته مربوط به برگزیدگان اعلام شد: رقابت در دو رشته‌ی «خبر» و «عکس» در هر دو بخش اصلی و جنبی، به دلیل نرسیدن به حد نصاب، برگزار نشد.

در 5 رشته‌ی دیگر داوران پس از بررسی دقیق آثار رسیده به دبیرخانه‌ی جشنواره برگزیدگان را در دو بخش جنبی و اصلی به شرح زیر اعلام می‌دارد:

رشته‌ گزارش،بخش جنبی

سید اصغرنوربخش با گزارش «لغو کنسرت رسمی توسط رسانه غیر رسمی» منتشر شده در روزنامه‌ ایران؛ به خاطر «پرداختن به موضوعی با اهمیت برای دنیای موسیقی، صراحت و شجاعت رسانه‌ای و خلاصه گویی»در بخش اصلی همین رشته،
صبارادمان با گزارش «تالارهای خالی حکایتی دیگر روایت کردند» منتشر شده در سایت موسیقی ایرانیان، به خاطر «عنوان گویا، موفقیت در بردن خواننده به دنیای گزارش و دیدگاه متفاوت»

رشته‌ گفتگو، بخش جنبی

زینب مرتضایی‌فرد با گفتگوی «ارشاد مثل پدری است که فرزندانش همیشه گلایه دارند» منتشر شده در روزنامه‌ جام جم، به دلیل «انتخاب به‌جای فرد مورد مصاحبه، منسجم بودن مصاحبه، و طرح پرسش‌های نسبتا بدیع و چالش برانگیز»

 گفت وگو بخش اصلی

جعفرصیدانلو با گفتگوی «آغاز به کار مکتب خانه‌ی میرزا عبدالله در گرگان» منتشر شده در وبلاگ هیچ، به دلیل «پرداخت متن مناسب، انسجام مصاحبه و توجه به موضوع فعالیت هنری خارج از پایتخت»

بخش نقد

داوران در رشته‌ی نقد؛ به دلیل پایین بودن کیفیت فنی نقدهای ارسال شده به جشنواره هیچ یک را شایسته‌ی عنوان برگزیده ندانست و تنها از دو اثر تقدیر به عمل می‌آورد.

 نقد بخش جنبی

تقدیر از سید اصغرنوربخش با نقد «ساز به مثابه سلاح» منتشر شده در روزنامه‌ ایران.

نقد بخش اصلی

تقدیرازعلی شریفی با نقد «نقدی برآرشیوداران مجموعه لوله‌های فنوگراف درحال نابودی؛ «گنج پنهان»» منتشر شده در وب‌سایت آوای گلپا.

 رشته‌ مقاله در بخش جنبی

علی نجفی ملکی با مقاله‌ی «تکنیک‌های نی و محدودیت‌های آن» منتشر شده در روزنامه‌ی آرمان، به خاطر «شرح موجز و همه فهم شیوه‌های مختلف نوازندگی یک ساز و بیان روان و قابل فهم»

مقاله بخش اصلی

هیات داوران به دلیل ارزش دیگر آثار رسیده به جشنواره در این بخش علاوه بر مقاله‌ی برگزیده، دو اثر دیگر را نیز با عنوان دوم و سوم برگزید.

علی نوربخش با مقاله‌ی «اصول نوازندگی ویلن» منتشر شده در گفتگوی هارمونیک (هارمونی تاک) به دلیل «آموزندگی، سادگی متن و تعامل با خوانندگان»؛ مقام سوم.

شاهین مهاجری با مقاله‌ی «کدینگ گام‌ها» منتشر شده در گفتگوی هارمونیک (هارمونی تاک) به خاطر «نظریه‌ی فنی موفق با آوردن دگره‌ای از روش از پیش موجود و امکان گسترش و بهره‌برداری از آن در شاخه‌های دیگر موسیقی»؛ مقام دوم.

کامیارصلواتی با مقاله‌ی «دو نمود از یک تفکر» منتشر شده در وب‌سایت گفتگوی هارمونیک (هارمونی تاک) به علت «استفاده‌ی نسبتا مناسب از منابع، نگاهی تقریبا غیر تقلیدی به رابطه‌ی معماری و موسیقی و نثر پرداخته‌ی متناسب با موضوع»؛ مقاله‌ی برگزیده و مقام اول.

یادداشت بخش جنبی

سهیلاصدیقی با یادداشت «چه‌کسیاززیرزمین‌های شهرخبردارد؟» منتشر شده در خبرگزاری ایسنا به خاطر «پرداختن به دور از هیجان‌زدگی به موضوعی حساسیت برانگیز»

یادداشت بخش اصلی

نیکویوسفی با «سرمقاله» شماره‌ی چهارم مجله‌ی اینترنتی زنان موسیقی ایران منتشر شده در وب‌سایت زنان موسیقی ایران به دلیل «نثر محکم و شیوا، نگاه خاص به موضوعی ظاهرا معمولی و طرح دشواری‌های پیش روی زنان».

وبلاگ و سایت  برگزیده

هیات داوران پس از بررسی شمار زیادی از سایت‌ها و وبلاگ‌های مرتبط با موسیقی و غربالگری آنها بر طبق آیین‌نامه‌ی داوری جشنواره سه کاندیدا برای وبلاگ برگزیده و سه کاندیدا نیز برای وب‌سایت برگزیده انتخاب کرد و در نهایت از میان آنها یک وبلاگ و وب‌سایت را برگزید.

هیات داوران ضمن تقدیر نمادین از وبلاگ دهلچی به دلیل طنز تاثیرگذار و نقد بسیار عمیق روی‌دادها و شخصیت‌ها در موسیقی ایران و اظهار تاسف از به‌روز نشدن آن، وبلاگ‌های «گریزی بر موسیقی اصیل ایرانی» به مدیریت محمدجواد صحافی و «مرورستان» به مدیریت ساره رستاخیز را به ترتیب به دلیل «پی‌گیری همراه با شوق و علاقه به موسیقی ایرانی و تلاش برای شرح و نقد روندهای موسیقی کلاسیک ایران» و «تمرکز و پوشش قابل توجه حوزه‌ی نقد و معرفی کوتاه آلبوم‌های موسیقی از طریق جمع‌آوری نوشتارهای موجود در فضای مجازی و غیر از آن، به شکلی بی‌طرفانه» شایسته‌ی تقدیر دانست.
در نهایت هئیت داوران وبلاگ «فرهنگ موسیقی ما» به مدیریت هوشنگ سامانی را نیز به دلیل «نوشتن پی‌گیر درباره‌ی موسیقی، توجه روزنامه‌نگارانه به بعضی زوایای کم تر مورد بررسی در حیات موسیقایی در ایران، نگاهی مردم‌نگارانه و تالیفی بودن و کیفیت مناسب پُست‌ها» شایسته عنوان وبلاگ برگزیده‌ی امسال دانست.


هیات داوران وب‌سایت‌های «زنان موسیقی ایران» به سردبیری نیکو یوسفی و «موسیقی ما» به مدیریت مهدی عزیزی را به ترتیب به دلیل «پرداختن به موضوع بسیار با اهمیت زنان در موسیقی ایران، برخورد خلاق و حرفه‌ای در این حوزه، تولید محتوای قابل توجه در مدتی اندک و طراحی مناسب» و «تمرکز پررنگ‌تر بر موسیقی مردم‌پسند به ویژه خبررسانی بسیار سریع و جامع در این حوزه و طراحی مناسب، تعامل قابل اعتنا با خوانندگان سایت و هنرمندان رشته‌های مختلف» شایسته‌ی تقدیر دانست.

با تغییری در نگرش نسبت به محتوای مرتبط با موسیقی که در سال گذشته تنها نوشتار درباره‌ی موسیقی فرض شده بود، هیات داوران وب‌سایت پروژه‌ی «گل‌ها» به مدیریت جِین لویسون را نیز به دلیل «در دسترس قرار دادن یکی از گرانبهاترین میراث‌های فرهنگی-موسیقایی نیمه‌ی نخست سده‌ی حاضر (برنامه‌ی گل‌ها)، انجام فراوری اطلاعات و دادن امکان جستجو، آوانگاری بخش بزرگی از این گنجینه، جمع‌آوری کتاب‌شناسی و مقالاتی مرتبط با برنامه‌ی گل‌ها و در نتیجه به وجود آوردن محیطی موثر برای پژوهندگان» و با در نظر داشتن این امیدواری که همه‌ی جنبه‌های حقوق معنوی در آن رعایت شده باشد، شایسته عنوان وب‌سایت برگزیده‌ی امسال دانست.

داوران جشنواره دوم عبارت بودند از:پویا سرایی،پیمان سلطانی،آروین صداقت کیش،حمید رضا عاطفی و سید ابوالحسن مختاباد

به گزارش همشهری‌آنلاین در این نشست دکترمحمد سریر رئیس خانه موسیقی،حمیدرضا اردلان معاون فرهنگی و هنری خانه هنرمندان ایران،حمید رضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی و سجاد پورقناد ،دبیر جشنواره دوم به ایراد سخنانی پرداختند که گزارش تکمیلی آن منتشر خواهد شد. داود گنجه‌ای ،داریوش پیرنیاکان،زید‌الله طلوعی،تقی ضرابی و محمدرضا فیاض و جهانگیر نصری اشرفی از جمله هنرمندانی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

کد خبر 190576
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز