یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۶:۰۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان دانشگاه آکسفورد توانستند اطلاعات مغز انسان را مورد دسترسی قرار دهند

استخراج اطلاعات مغز امکان‌پذیر شد

به گزارش ایرنا، محققان دانشگاه آکسفورد با استفاده از یک رابط حسی ساده که تنها چند صد دلار قیمت دارد، توانستند اطلاعات ذخیره شده در مغز انسان را مورد دسترسی قرار دهند و اطلاعات مهمی مانند رمز حساب‌های بانکی را از آن استخراج کنند.

دانشمندان در این تحقیق یک رابط حسی ساده موسوم به ˈایموتیو بی سی آیˈ را روی سر داوطلبان قرار دادند و با استفاده از یک نرم افزار کامپیوتری توانستند اطلاعات بسیاری درباره مسیرها و آدرس‌ها، بانک‌ها و رمز حساب‌های بانکی داوطلبان به دست آورند.

محققان برای این منظور یک سیگنال مغزی موسوم به ˈپی 300ˈ را ردیابی کردند که هنگام دریافت اطلاعات بامعنی در مغز انسان تولید می‌شود. سپس با استفاده از نرم افزار توانستند داده‌های نامربوط را بین 15 تا 40 درصد کاهش دهند.

به این ترتیب اطلاعات با ارزشی که در مغز داوطلبان ذخیره شده، با استفاده از یک دستگاه ˈبی سی آیˈ چند صد دلاری و یک نرم افزار کامپیوتر از مغز داوطلبان استخراج شد.

این تحقیق نشان می‌دهد که به سادگی و با استفاده از روش‌های ساده‌ای مانند ترغیب افراد به انجام بازی‌های کامپیوتری، می‌توان اطلاعات ذخیره شده در مغز آنها را به سرقت برد. ضمن اینکه با پیشرفت فناوری و بهبود کیفیت تجهیزات، امکان موفقیت در چنین حملاتی نیز افزایش می یابد.

کد خبر 184080
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز