مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۱ - ۱۴:۰۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: در حالی که برخی از کارشناسان موسیقی می‌گویند یک موسیقی خوب می‌تواند سال‌های سال عمر کند، اکنون یک شرکت ژاپنی فناوری‌ای ارائه کرده است که می‌تواند این داده‌ها را دست کم چند صد میلیون سال حفظ کند.

ذخیره اطلاعات روی شیشه برای چند صد میلیون سال

شرکت هیتاچی به تازگی از روشی برای ذخیره اطلاعات دیجیتالی بر روی شیشه نقره کوارتزی رونمایی کرد که می‌تواند در شرایط سخت و درجه حرارت بسیار بالا دوام بیاورد و هرگز خراب نشود.

فناوری جدید هیتاچی داده‌ها را به صورت دو دویی با ایجاد نقاطی درون یک لایه نازک از شیشه کوارتز که می‌تواند با میکروسکوپ اپتیکی معمولی خوانده شود، ذخیره می‌کند.

نمونه اولیه این دستگاه دو سانتی مترمربع است، فقط دو میلی‌متر ضخامت دارد و از شیشه کوارتزی ساخته شده که یک ماده بسیار با ثبات و انعطاف‌پذیر است.

این تراشه به بسیاری از مواد شیمیایی مقاوم است، امواج رادیویی در آن موثر نیست و می‌توان آن را مستقیما در معرض شعله‌های پرحرارت تا هزار درجه سلسیوس دست کم به مدت دو ساعت بدون آن که خراب شود، قرار داد.

این دستگاه ضدآب است یعنی بلایای طبیعی مانند آتش‌سوزی و سونامی نیز آسیبی به آن نمی‌زند.

"تاکائو واتانابه" مجری ارشد این پروژه می‌گوید: "تا زمانی که شیشه سخت نشکند داده‌ها بر روی آن حفظ خواهد شد."

این ماده در حال حاضر چهار لایه نقطه دارد که می‌تواند در هر اینچ مربع 40 مگابایت اطلاعات ذخیره کند تقریبا به اندازه حجم یک سی دی موسیقی.

محققان می‌گویند: "افزودن لایه‌های بیشتر مشکلی برای آن ایجاد نمی‌کند." 

اگرچه هیتاچی هنوز در مورد زمان عرضه این تراشه به بازار اطلاعاتی نداده اما محققان آن می‌گویند می‌توان از این تراشه برای ذخیره اطلاعات در سازمان‌های دولتی، موزه‌ها و مراکز مذهبی استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

کد خبر 185927
منبع: همشهری آنلاین

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز