شنبه ۴ آذر ۱۳۹۱ - ۱۷:۱۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: ابررایانه سکویا که اخیرا عنوان سریع‌ترین ابررایانه جهان را به دست آورده در قدرتمندترین شبیه‌سازی مغزی تاکنون موفق به شبیه‌سازی 10 میلیارد نورون و 100 میلیارد ارتباط میان آنها شده است

شبیه سازی 10 میلیارد نورون مغز

به گزارش ایسنا، شرکت ماشین آلات بین المللی کسب و کار، آی‌بی‌ام  و آزمایشگاه ملی لاورنس لیورمور در فرآیند تولید یک برنامه محاسبه شناختی برای سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته‌ دفاعی(دارپا) توانسته‌اند تعداد بی‌سابقه 2.084 میلیارد هسته عصبی سیناپسی را تولید کنند که یک معماری رایانه‌ای با عملکرد شبیه به مغز است.

آی‌بی‌ام این طراحی را نه یک مغز که یک معماری محاسبه شناختی ماژولار مقیاس پذیر غیر فون با ملزومات نیروی بسیار کم خوانده است.

این طرح با سیستم متریک 100 تریلیون سیناپس دارپا که بر اساس تعداد سیناپس‌های مغز انسان است هماهنگی بیشتری دارد.

این دستاورد بخشی از برنامه محاسبه شناختی دارپا موسوم به "سیستم‌های الکترونیک مقیاس‌پذیر پلاستیکی قابل تطبیق ساختمان عصب" (SyNAPSE) است.

آی‌بی‌ام برای دستیابی به این فناوری از تراشه‌های محاسبه شناختی خود که سال گذشته رونمایی کرده بود، استفاده کرد. این تراشه‌ها برای بازسازی پدیده میان نورون‌ها و سیناپس‌ها طراحی شده‌اند.

بنابر اعلام این شرکت، بیش از دو میلیارد هسته در 77 منطقه الهام گرفته از مغز با ارتباطات ماده خاکستری و ماده سفید تقسیم شدند. شبکه ماده خاکستری از طریق مدلسازی و شبکه ماده سفید نیز از یک نقشه دقیق از ارتباطات در مغز یک میمون به دست آمدند.

تعداد ترکیبی 350 میلیارد نورون و 100 تریلیون سیناپس تا هزار و 542 برابر آهسته‌تر از سرعت عادی در واقعیت اجرا شده‌اند.

هدف نهایی این پروژه ساخت یک رایانه با عملکرد مشابه مغز است که می‌تواند اطلاعات را از چندین منبع به طور بلادرنگ پردازش کند. این رایانه همچنین قادر خواهد بود تا خود را به طور چشمگیری در واکنش به محیط خود مانند یک مغز واقعی بازنویسی کند.

این رایانه باید بسیار کوچک و کم قدرت باشد که این بخش از آن شاید بسیار چالش‌برانگیزتر از ساخت ارتباطات به نظر برسد.

این دستاورد در نشست ابرمحاسبات 2012 ارائه شده است.

کد خبر 192238
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز