مجموع نظرات: ۰
جمعه ۲۳ تیر ۱۳۹۱ - ۰۹:۳۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان بر این باورند که میزان نوع‌دوستی افراد به اندازه بخشی از مغز آنها بستگی دارد

به گزارش ایسنا، محققان سوئیسی دریافتند که تغییرات قوی در ناحیه‌ای از مغز افراد، با دغدغه‌ آنها راجع به دیگران و اتخاذ تصمیمات اخلاقی مرتبط است.

آنها از 30 داوطلب که در حال انجام یک بازی رایانه‌ای بودند و در آن می‌بایست مقداری پول را بین خود و دوست‌های گمنام تقسیم کنند، اسکن مغزی گرفتند.

داوطلبانی که تصمیمات سخاوتمندانه گرفتند و به دیگران به همان اندازه خودشان پول دادند، دارای ناحیه بزرگ‌تر temporoparietal junction در مغزشان بودند نسبت به افرادی که تصمیمات تنگ‌‌نظرانه گرفتند. اسکن‌ها همچنین نشان داد فعالیت این ناحیه از مغز هنگامی که هر شخص به وضعیت "cutoff" خود رسید، بیشتر بود. cutoff بیشینه‌ای است که هر شخص حاضر است به دیگران پول بدهد.

کشف مکان این وضعیت، به محققان امکان رتبه‌بندی نوعدوستی هر فرد را به صورت جداگانه داد.

به گفته پروفسور ارنست فهر، محقق در حوزه رفتاری دانشگاه زوریخ، این نخستین توضیح بیولوژیکی برای سطوح نوعدوستی انسان است؛ سطوحی که در طول تمام زندگی باقی می‌ماند.

مطالعات قبلی نشان می‌دهد که جنسیت افراد، سطح درآمد، ثروت یا دستاوردهای تحصیلی هیچ یک از این مشخصه‌ها به نوعدوستی ارتباطی ندارد.

دکتر موریشیما یکی از محققان حاضر در این مطالعه بر این باور است که بازی رایانه‌ای، نوعدوستی صرف را می‌آزماید اما تصمیمات دنیای واقعی پیچیده‌تر هستند.

به گفته وی، افراد ممکن است در صورتی که اعتبارشان در خطر باشد، نسبت به دیگران خساست از خود نشان ندهند؛ بنابراین مولفه‌های بسیاری در اتخاذ چنین تصمیم‌هایی دخیل هستند.

حیوانات معمولاً این مشخصه را فقط در قبال اعضای خانواده‌شان بروز می‌دهند، اما چنین مولفه‌ای بخش مهمی از زندگی سیاسی و اجتماعی انسان را تشکیل می‌دهد.

دانشمندان امیدوارند که تحقیقات بیشتر در این حوزه به افراد مبتلا به اوتیسم کمک کند.

کد خبر 177225
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز