همشهری آنلاین: دومین نماز جمعه شهریور ماه در تهران به امامت آیت‌الله امامی کاشانی در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله امامی کاشانی در خطبه‌های دوم نماز‌جمعه این هفته تهران با اشاره به اهمیت برگزاری اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در ایران آن را قدرت‌نمایی نظام جمهوری اسلامی عنوان کرد و افزود: این که مقام معظم رهبری در سخنان خود اشاره کردند که این جنبش شامل کشورهایی از هر نژاد و مذهبی است، معنایش این است که همه در یک جهت با هم مشترک هستند و می‌توانند اهداف مشترک سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داشته باشند.

 وی افزود: حرکت در یک جهت با وجود افکار مختلف و نژاد و ادیان گوناگون موضوعی است که قرآن نیز به آن اشاره کرده و آینده جهان بشریت را همین قرار داده است.

 امامی کاشانی با تاکید بر لزوم گسترده‌تر شدن فعالیت‌های جنبش عدم تعهد اظهار کرد: امیدواریم این جنبش از نظر کمی و کیفی عمق پیدا کند و به نقطه‌ای برسد که در قرآن از آن به عنوان امت واحده یاد شده و مخاطبش تمام انسان‌های مکلف روی زمین در هر عصر و زمان هستند که مقصدشان خداست.قرآن همچنین بشارت داده که انسان‌های صالح وارث زمین هستند و منظور امام زمان (عج) است، این حرکت باید از جایی شروع شود که به نظر می‌رسد، همین‌جا است.

 خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به ایده تشکیل جنبش عدم تعهد یادآور شد: در سال 1955 در اندونزی، سوکارنو، جواهر لعل‌نهرو و عبدالناصر این فکر را مطرح کردند و چندسال بعد جنبش به صورت رسمی تشکیل شد و رشد و گسترش پیدا کرد.

 وی با تاکید بر لزوم تاثیرگذارتر شدن جنبش عدم تعهد خاطرنشان کرد: این جنبش باید عمق پیدا کند و به سمت ایجاد امنیت در دنیا برود. اصلاح ساختار سازمان ملل نیز از دیگر مواردی است که بر اساس فرمایشات رهبری باید توسط این جنبش دنبال شود. به نظر می‌رسد اگر جنبش عدم تعهد به سازمان تبدیل شود، قدرت بیشتری خواهد یافت و در هر مورد که ضروری است می‌تواند تشکیل جلسه دهد.

 امامی کاشانی با اشاره به واگذاری ریاست جنبش عدم تعهد به ایران برای سه سال گفت: همانطور که برگزاری اجلاس و سپردن ریاست آن به ایران برای ما سعادتی بود، برای این جنبش هم سعادتی است که ریاستش برای سه سال آینده به ایران واگذار می‌شود.

 وی در ادامه با بیان این‌که علیرغم خواست صهیونیست‌ها و واشنگتن تاریخ به عقب برنمی‌گردد، یادآور شد: روزی خواهد آمد که صهیونیست‌ها مستاصل می‌شوند که کجا باید زندگی کنند این استیصال در روایات هم آمده که یهودیان پنهان می‌شوند و یک چنین روزگاری به انتظار صهیونیست‌ها است. فلسطین هم ان‌شاءالله به این شکل نخواهد ماند.

 امام جمعه موقت تهران همچنین ظرفیت‌های جنبش عدم تعهد را مورد اشاره قرار داد و افزود: کشورهای عضو جنبش دو سوم کرسی‌های سازمان ملل، دو سوم جمعیت زمین و دو سوم انرژی روی زمین را در اختیار دارند که این قدرت زیادی است و ما امیدواریم خداوند جمهوری اسلامی را مدد کند که بتواند حرکت و شتاب کمی و کیفی را در جنبش ایجاد کنند.

 امامی کاشانی در پایان خطبه‌های نمازجمعه این هفته تهران هشتم شهریور سالروز شهادت رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر شهید کشورمان رجایی و باهنر را گرامی داشت.

وی همچنین از مدیران، دست‌اندرکاران، مهندسان و کارکنان قرارگاه خاتم‌الانبیاء نیز تقدیر و تشکر کرد.

آیت‌الله امامی کاشانی در خطبه‌های اول نماز‌جمعه این هفته تهران نیز برگزاری اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران را امداد الهی دانست.

 امام جمعه موقت تهران در این‌باره اظهار کرد: برگزاری اجلاس جنبش عدم تعهد در ایران یک قدرت‌نمایی و مانور سیاسی برای ایران در شرایطی بود که کشور با حمله و هجوم‌های گوناگون مواجه است، اما چنین حرکت‌هایی همه این نقشه‌ها را به هم می‌ریزد و آنها را ویران می‌کند.

 وی با اشاره به غزوه تبوک در زمان پیامبر(ص) یادآور شد: در سال نهم هجرت که قدرت پیامبر(ص) به نقطه نهایی خود رسیده بود به ایشان خبر رسید که امپراطور روم تصمیم دارد به حجاز حمله کند. در آن زمان منافقین فعال شده بودند و فشار زیادی روی پیامبر(ص) وجود داشت، اما وقتی ایشان این خبر را شنید تصمیم گرفت با روم مقابله کند و این حرکت نوعی قدرت‌نمایی و مانور به حساب می‌آمد.

 امامی کاشانی ادامه داد: پیامبر(ص) برای مقابله با امپراطوری روم 30 هزار نفر سپاه را در فضای روانی که منافقین آن را آلوده کرده بودند، بسیج کرد و سعی کرد فضا را آرام کند. وقتی امپراطور روم لشگر باعزمت اسلام را دید گفت که گزارش دروغ داده‌اند و من قصد حمله نداشتم. پیامبر(ص) این سخن را قبول کرد و با حاکمی که در مرز روم بود قرارداد صلح بست. ایشان همچنین ردای یمنی خود را به امپراطور روم هدیه دادند.

 امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: در آن زمان هم امپراطور روم تسلیم شد و قدرت اسلام را فهمید و هم در داخل منافقان قدرت اسلام را درک کردند. ایشان در عین حال ردای خود را هدیه داد، اقدامی که در راستای صدور انقلاب بود و همین نوع اقدامات باعث می‌شد، مردم بدون خونریزی به اسلام گرایش پیدا کنند، این همان راهی است که امام راحل داشتند و رهبری نیز اکنون آن را در پیش گرفتند.

 وی به بخشی از سخنان مقام معظم رهبری در اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد اشاره کرد و افزود: ایشان در صحبت‌هایشان گفتند که اسلام سلاح اتمی را حرام می‌داند. این صحبت‌ها وقتی در جلسات خصوصی یا همین اجلاس مطرح می‌شود مثل رعد در تمام گیتی انعکاس می‌یابد.

 امامی کاشانی با اشاره به حضور مقامات کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران خاطرنشان کرد: آنها از نزدیک می‌بینند که در کشور ما مکر، خدعه و سیاست‌های ماکیاولی وجود ندارد و رهبر معظم انقلاب نیز که در فقه و معارف اسلام پخته شده و در مهد تقوا و ورع زندگی می‌کند، جامعه را به تقوا و معارف اسلامی سوق می‌دهد.

 امام جمعه موقت تهران در ادامه سخنان خود در خطبه‌های نماز‌جمعه با تاکید بر اینکه اجلاس جنبش عدم تعهد در ایران امداد الهی بوده است، گفت: همان کاری که آن زمان پیامبراکرم(ص) انجام داد و با آن همه خون دل و زحمت نتیجه‌اش را گرفت خداوند همین‌طور در دامن جمهوری اسلامی گذاشت که اینها امداد الهی است و قدرت‌نمایی‌های عادی نیست، اینها با پول و مذاکرات سیاسی به دست نمی‌آید، البته مذاکرات هم نقش دارد اما خدای متعال این صحنه‌ها را پیش می‌آورد.

 وی همچنین تصریح کرد: این قدرت‌نمایی‌ها باعث می‌شود که دشمن بفهمد که در نظام جمهوری اسلامی چه خبر است و مردم در داخل بدانند که در دنیا چه منزلتی دارند، علیرغم اینکه آنطور علیه ما تبلیغ می‌شود و می‌گویند ایران در انزوا است، در واقع نه تنها کشورهای غیرمتعهد، بلکه ملت‌ها هم متوجه ایران هستند و ایران عظمت و عزت خاصی پیدا کرده که باعث شده نقشه‌ها نقش برآب شود.

 امامی کاشانی با تاکید بر لزوم شکرگزاری برای عنایات خداوند و امام زمان (عج) به کشورمان گفت: پسران و دختران ما باید بدانند که راه خدا، راه عزت، بزرگی و سربلندی است و راه غیرخدا راه ذلت است. احترام گذاشتن به قانون خدا عزت و زیر پا گذاشتن حکم خدا ذلت است. من باز هم تاکید بر تقوا، ورع و اجتناب از گناه دروغ و خلاف دارم که انسان را به جایی نمی‌رساند و پایان آن ویرانی، سقوط و پرتگاه ، اما پایان مسیر خدا عزت است.

 

کد خبر 182934

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار