شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۱ - ۰۸:۴۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان از ارتباط بین افزایش غلظت فتالات‌ها (مواد شیمیایی موجود در محصولات بهداشتی و آرایشی) در بدن و افزایش خطر ابتلا به دیابت در بدن زنان، پرده برداشتند

لوازم آرایشی و افزایش خطر ابتلا به دیابت

به گزارش ایرنا، فتالات‌ها موادشیمیایی هستند که در غدد درون ریز بدن اختلال ایجاد می‌کنند. این مواد شیمیایی در محصولات بهداشت شخصی مانند مرطوب کننده‌ها، لاک ناخن، صابون، اسپری‌های مو و عطرها وجود دارند. همچنین از این مواد در ساخت چسب، وسایل الکترونیکی اسباب بازی و دیگر محصولات نیز استفاده می‌شود.

محققان بیمارستان زنان بریگهام غلظت فتالات‌ها را در ادرار2350 زن بررسی کردند. آنها دریافتند هر چه میزان فتالات‌ها در بدن زنان بیشتر باشد خطر ابتلا به دیابت در آنها نیز بیشتر است.

زنانی که بیشترین میزان مواد شیمیایی 'مونو بنزیل فتالات ' و 'مونو ایزوبوتیل فتالات ' را در بدن خود داشتند تقریبا دو برابر زنانی که کمترین میزان این مواد در بدن‌شان وجود داشت، در خطر ابتلا به دیابت بودند.

همچنین وجود بیش از حد ماده 'مونو کربوکسی پروپیل فتالات ' در بدن زنان ، خطر ابتلا به دیابت را تقریبا 60 درصد افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، ماده شیمیایی' مونو-n- بوتیل فتالات 'و 'دی-2- اتیل هگزیل فتالات ' نیز خطر دیابت را 70 درصد افزایش می‌دهد.

دکتر' جیمز تاد ' مجری این تحقیقات گفت: علاوه بر محصولات بهداشت شخصی، فتالات‌ها در انواع خاصی از دستگاه‌های پزشکی و داروهای درمان دیابت نیز وجود دارد و این می‌تواند دلیل وجود میزان زیاد فتالات‌ها در بدن زنان دیابتی باشد. با این حال برای تایید این تحقیقات باید بررسی‌های بیشتری انجام شود.

کد خبر 177309
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز