پنجشنبه ۱۰ دی ۱۳۸۸ - ۰۶:۵۵
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: محققان دانشگاه اونتاریو با به کار گرفتن نانو ذرات در لنزهای طبی موفق به ارائه لنزهایی شده‌اند که نسبت به گلوکز موجود در اشک چشم حساس بوده و نسبت به سطوح مختلف آن تغییر رنگ می‌دهند.

به گزارش مهر، استفاده از لنزهای طبی در مصارف پزشکی به تازگی در زمینه‌های مختلف گسترش زیادی پیدا کرده است، برای مثال متخصصان از این لنزها برای انتقال دارو یا سلول‌های بنیادین به چشم‌های بیمار استفاده می‌کنند تا به این شکل بینایی فرد را بهبود بخشند. [مفاهیم: دیابت چیست؟]

به تازگی این لنزهای طبی مورد مصرف جدیدی را برای مبتلایان به دیابت یافته است، محققان دانشگاه اونتاریو در کانادا موفق به ارائه فناوری شده‌اند که با استفاده از نانوذراتی که در لنزهای هیدروژل قرار دارند نسبت به گلوکز خون از خود واکنش نشان داده و تغییر رنگ می‌دهند.

بر اساس گزارش گیزمگ، این نانوذرات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند نسبت به مولکول‌های گلوکز موجود در اشک چشم از خود واکنش نشان داده و در زمانی که سطح قند در اشک تغییر می‌کند واکنش شیمیایی در لنزها باعث تغییر رنگ آنها شده و به فرد هشدار می‌دهند تا سطح قند خون خود را به سطح عادی برسانند.

کد خبر 98429

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز