همشهری آنلاین: قرار بود «سعید مرتضوی» مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی کشور بر اساس حکمیت نمایندگان مجلس از سمت خود کناره گیری کند اما پس از گذشت ۲ ماه از این داستان، سخنرانی مرتضوی و خبر اعلام وصول طلب ۳۵ هزار میلیاردی تأمین اجتماعی از دولت نشان از حضور فعال مرتضوی در این سمت دارد.

به گزارش همشهری آنلاین؛ انتصاب "سعید مرتضوی" برای ریاست سازمان تأمین اجتماعی در سال ۹۱ حاشیه‌های بسیاری را برای اهالی مجلس و دولت به وجود آورد. انتصابی که وزیر کار را تا یک قدمی استیضاح برد و اما این استیضاح به دلیل قول شرف مرتضوی مبنی بر اینکه حکمیت توکلی را می‌پذیرد و از سمت خود استعفا می‌دهد منتفی شد.

اما داستان ریاست مرتضوی بر سازمان تأمین اجتماعی به انصراف مجلس از استیضاح وزیر کار و قول شرف مرتضوی برای استعفا ختم نشد و «محمدرضا می‌رتاج الدینی» معاون پارلمانی رئیس جمهور روز بعد از منتقی شدن استیضاح، از متعهد نبودن دولت برای پذیرش استعفای مرتضوی خبر داد و از سوی دیگر جوانفکر نیز باقی ماندن مرتضوی در سازمان تأمین اجتماعی را یک درس پندآموز برای کسانی دانست که خود را فراتز از قانون می‌پندارند.

در آخرین اظهار نظر نیز شیخ الاسلامی - وزیری که در آخرین لحظات از استیضاح نجات پیدا کرد- در جلسه مشترک اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: اکنون مرتضوی سر کار خود حاضر می‌شود و این بحث‌ها در خصوص سر کار نرفتن وی صحت ندارد. چون او قولی نداده که سر کار نمی‌رود بنابراین سر کار خود حاضر می‌شود.

در کنار اظهارنظرهای اهالی دولت، نمایندگان نیز دست روی دست گذاشتند و در انتظار نشستند، تا ببینند سرانجام قول شرف مرتضوی به کجا ختم می‌شود.

حال نیز، مرتضوی با سخنرانی خود، به تمام حاشیه‎‌ها پایان داد و حضور فعال خود در سازمان تأمین اجتماعی رسانه‎ای کرد.

می‌توانید، متن گزارش هزار و ۹۴ کلمه‌ای خبرگزاری دولت از سخنرانی سعید مرتضوی را در متن زیر بخوانید:

سعید مرتضوی «در مراسمی که به مناسبت ولادت با سعادت حضرت زهرا» س «و پاسداشت مقام زن برگزار شد، افزود: این مطالبات از سال ۱۳۵۷ معوق مانده بود.

بیمارستان میلاد به قطب درمان‌ تخصصی و فوق تخصصی پزشکی کشور تبدیل می‌شود

وی با تشریح اهم اقدامات خود از زمان تصدی پست مدیر عاملی این صندوق به انعقاد تفاهم‌نامه ارتقای خدمات تخصصی، فوق تخصصی در بیمارستان میلاد در ۱۸ اردیبهشت ماه جاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره کرد.

مدیر عامل صندوق تامین اجتماعی کشور گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه بیمارستان میلاد به قطب درمان‌ تخصصی و فوق تخصصی پزشکی درکشور تبدیل خواهد شد.

مرتضوی افزود: مجوز پیوند کبد، کلیه و مغز استخوان از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای این بیمارستان گرفته شده و به جرأت می‌توان گفت اخذ این مجوز‌ها از دیرباز جزو آرزوهای صندوق تأمین‌اجتماعی بوده است.

پرداخت ۱۱ هزار میلیارد ریالی مطالبات معوق مراکز طرف قرارداد

مدیر عامل صندوق تأمین‌اجتماعی کشور به پرداخت مطالبات معوق مراکز طرف قرارداد به مبلغ یک هزار ۱۰۰ میلیارد تومان اشاره کرد و افزود: مطالبات بیمارستان‌ها، پزشکان، دندانپزشکان، داروخانه‌ها و مراکز تصویربرداری و سایر مراکز طرف قرارداد با تأمین‌اجتماعی طی ۴۰ روز گذشته پرداخت شده و مطالبات آن‌ها هم اکنون به روز شده است.

بیمارستان لبافی‌نژاد از تأمین‌اجتماعی جدا نمی‌شود

مرتضوی، منتفی کردن انتقال بیمارستان شهید دکتر لبافی‌نژاد به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را جزو عملکرد خود در ایام گذشته برشمرد و گفت: تمهیدات لازم برای ابقای این بیمارستان مهم و ممتاز در صندوق تأمین‌اجتماعی کشور انجام شده است.

وی پرداخت کارانه معوق کارکنان بخش بیمه‌ای و درمان غیرمستقیم سراسر کشور، انعقاد تفاهم نامه با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور حذف شرط شبانه‌روزی بودن مراکز درمانی سرپایی برای صدور پروانه بهره‌برداری و کسب مجوز به کارگیری پزشک متخصص طرحی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را از جمله اقدامات انجام شده از زمان تصدی‌اش در این صندوق ذکر کرد.

پذیرش پزشک عمومی به عنوان مسئول فنی بخش‌های رادیولوژی مراکز سرپایی و بیمارستان‌های منتخب صندوق تأمین‌اجتماعی، انعقاد تفاهم‌نامه با وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌ پزشکی به منظور راه‌اندازی پژوهشکده سلامت و تامین‌اجتماعی با استفاده از حداکثر ظرفیت‌ طرفین در زمینه تولید و به کارگیری دانش و انعقاد تفاهم‌نامه با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای بهره‌گیری از توانمندی و قابلیت‌های موجود طرفین به منظور گسترش خوشه‌های علمی، فناوری و ایجاد جریان ارزش دانشی و هدایت منابع در تحول و ارتقای خدمات تأمین‌اجتماعی از دیگر اقداماتی بود که مدیر عامل صندوق تأمین‌اجتماعی به آن اشاره کرد.

تأمین‌اجتماعی پنج هزار و ۷۷۷ نفر استخدام می‌کند

مدیر عامل صندوق تامین اجتماعی کشور در ادامه به اخذ مجوز استخدام پنج هزار و ۷۷۷ نفر نیروی انسانی اشاره کرد و گفت: ۳ هزار و ۱۳ نفر آن برای اجرای قانون ارتقای بهره‌وری کارکنان بالینی نظام سلامت و ۲ هزار ۷۶۴ نفر برای تکمیل کادر مورد نیاز در دو بخش بیمه‌ای و درمان به جایگزینی نیروهای خروجی و تامین نیروی مورد نیاز واحدهای آماده بهره‌برداری است که آگهی اولیه آن در جراید کثیرالانتشار امروز به اطلاع عموم رسیده و اطلاعات تکمیلی آن نیز در هفته آینده از طریق روزنام‌های کثیرالانتشار به اطلاع خواهد رسید.

وی همچنین افزود: برای تقدیر از همکاران به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) روز زن و میلاد حضرت علی (ع) روز مرد، مکاتبات لازم برای افزایش پرکیس کارکنان حوزه درمان مستقیم و پرداخت بهره‌وری مرحله چهارم کارکنان بخش بیمه‌ای و درمان غیرمستقیم با هیات مدیره انجام شده که در آینده نزدیک و پس از تصویب ابلاغ خواهد شد.

مرتضوی خاطرنشان کرد: در طول ۴۰ روز گذشته و با پیگیری‌های مستمر، مسائل مربوط به ۶۲ هزار میلیارد ریال مالیات موضوع مطالبات سازمان امور مالیاتی به حساب صندوق تأمین‌ اجتماعی و اعاده اجرائیه این موضوع نیز در حال حل و فصل شدن است.

تدوین طرح تشکیل شرکت سرمایه گذاری نوین"شستان"

مدیر عامل صندوق تامین اجتماعی در ادامه گفت: طرحی تدوین شده که با وصول این مطالبات از محل واگذاری سهام شرکت‌های یاد شده شرکتی با شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی نوین (شستان) ایجاد شودکه در ۳ هلدینگ صنایع نفت و گاز، صنایع فلزی و مواد و بانک و بیمه فعالیت خواهد کرد.

مرتضوی خاطرنشان کرد: کار‌شناسان معتقدند با آغاز فعالیت شستان و کسب درآمد ۲۱ شرکت یاد شده، صندوق تأمین‌اجتماعی قادر خواهد بود به حقوق و مزایای بازنشستگان و مستمری بگیران سراسر کشور مبلغ قابل توجهی اضافه کند که امیدواریم با تصویب هر چه سریع‌تر این موضوع در هیئت امنا این مهم محقق شود.

۱۰۰ درصد نیروگاه طوس، ۱۰۰ درصد نیروگاه بندرعباس ۱۰۰ درصد شرکت سنگ آهن شرق ایران و سهام باقی مانده شرکت‌های فولاد خوزستان، بانک تجارت، بانک صادرات، بانک ملت، پست بانک، ایران ال. ان. جی، فولاد اصفهان، پالایشگاه اصفهان، حفاری شمال، خدمات مدیریت آب و برق صبا، صنایع ملی مس ایران، هلدینگ خلیج فارس، پتروشیمی کرمانشاه، پتروشیمی مارون، پتروشیمی فن آوران، پالایشگاه بندرعباس، ملی انفورماتیک و هتل‌های هما مجموعه‌هایی هستند که اخیراً به سازمان تأمین‌اجتماعی بابت دریافت مطالباتش از دولت واگذار شده‌اند.

مدیر عامل صندوق تامین اجتماعی همچنین در ابتدای سخنان خود تقارن میلاد کوثر زلال عصمت حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا (س)، روز زن را با ایام ولادت قاعد عظیم الشان، امام خمینی قدس سره به مردم و اعضای صندوق تأمین‌اجتماعی تبریک گفت و خاطرنشان کرد: امروزه با گذشت بیش از سه دهه از انقلاب اسلامی، شاهد موفقیت چشمگیر زنان ایرانی در عرصه‌های مختلف فعالیت اجتماعی، به ویژه در سطوح گوناگون کار‌شناسی و مدیریتی مجموعه تأمین‌اجتماعی هستیم.

مرتضوی افزود: بیش از ۲۶ هزار نفر از زنان شاغل در صندوق در شرایطی به فعالیت اشتغال دارند که این صندوق به عنوان نخستین و بزرگ‌ترین سازمان ارائه دهنده خدمات در حوزه بیمه‌ای و دومین تولید کننده خدمات در بخش درمان، بیش از ۳۳ میلیون نفر از آحاد کشور را تحت پوشش خود قرار داده است و در حال حاضر بخش قابل توجهی از این شمار را بانوان شاغل، بازنشسته، از کارافتاده و سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند.

وی اظهار داشت: بی‌تردید ارائه خدمات مناسب به این گروه از مخاطبان به ویژه در سالی که مزین به شعار «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» است بدون صرف وقت، توان و شکیبایی می‌سر و مقدور نیست که در این میان نقش زنان همکار در به دوش کشیدن این مسئولیت خطیر، قابل توجه و انکار ناپذیر است و آنچه امیدواری را افزون می‌سازد آهنگ رو به رشد این زنان است.

کد خبر 170233
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز