همشهری آنلاین: رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، از تولید قرص ترکیبی برای جلوگیری از سکته‌های قلبی و مغزی خبر داد و گفت: این دارو که در فاز آزمایشی است و برای برخی بیماران تجویز شده است توانسته تا 80 درصد جلوی سکته‌های قلبی و مغزی را بگیرد

دارو

دکتر رضا ملک زاه در گفتگو با خبرنگار مهر، کاهش سکته‌های قلبی و مغزی را از جمله زمینه‌های تحقیقاتی این مرکز نام برد و افزود: مهمترین علت مرگ و میر در ایران سکته‌های قلبی و مغزی است و از سوی دیگر افرادی که این نوع از سکته‌ها را تجربه می‌کنند 15 سال از عمر مفید خود را از دست می‌دهند.

رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد، با اشاره به جزئیات پروژه مطالعاتی در این زمینه ادامه داد: نتایج مطالعات نشان داد که افزایش فشار خون و میزان چربی خون و چاقی در بروز سکته های قلبی و مغزی موثر هستند و همچنین نشان داد که تغییر شیوه زندگی و کاهش فشار خون و چربی موجب کاهش میزان مرگ و میر تا 50 درصد می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: در این راستا اقدام به تولید نوعی قرص‌های ترکیبی پایین آورنده چربی و فشار خون با عنوان "پلی پیل" شدیم.

ملک زاده با بیان اینکه تولید این دارو در فاز آزمایشگاهی است، اضافه کرد: این قرص ترکیبی از داروهای کاهش دهنده فشار خون و چربی است که بیماران مبتلا به طور روزانه از این داروها استفاده می‌کنند. داروی تولید شده بر روی بیماران در حال آزمایش است.

وی درمان بیماران با استفاده از این دارو را رضایت بخش خواند و یادآور شد: این قرص‌ها توانسته جلوی 80 درصد بروز سکته‌های مغزی و قلبی را بگیرد.

ملک زاده ایران را کشوری مستعد برای بروز سکته‌های قلبی و مغزی توصیف کرد و اظهار داشت: 50 درصد از افراد بالای 60 سال مبتلا به فشار خون هستند و 20 درصد از افراد دچار چاقی هستند. این آمارها نشان می‌دهد که مردم ایران مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی هستند.

این محقق افزود: با استفاده از شیوه‌های آسان به جای روش‌های جراحی می‌توان نسبت به پیشگیری از بروز سکته‌های قلبی و مغزی اقدام کرد.

کد خبر 170083
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز