همشهری آنلاین: معاون رئیس جمهور آمریکا در اظهارتی سوال برانگیز ضمن پیش بینی آینده سیاسی رئیس جمهوری ایران، با اشاره به مذاکرات پیش روی کشورهای 1+5 با تهران، اعلام کرد که زمان برای حل دیپلماتیک موضوع هسته ای جمهوری اسلامی رو به پایان است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت خبری تیکت، "جو بایدن" شب گذشته در سخنانی گفت: فرصت موجود برای حل صلح آمیز موضوع هسته ای ایران در آینده ای نزدیک از بین می رود.

معاون رئیس جمهور آمریکا تصریح کرد: هنوز فرصت برای دیپلماسی باقی است و این فرصت با توجه به توانایی اسرائیل برای حمله به ایران از بین نرفته است. این دیپلماسی با تحریم های جدی پشتیبانی می شود اما همانگونه که رئیس جمهور ( اوباما ) گفته اند این فرصت به زودی از بین می رود.

بایدن که در همایش سالانه مجمع خاخام ها در آتلانتا صحبت می کرد در ادامه افزود: آمریکا نمی تواند حمله اسرائیل به ایران را که اکنون حالت بالفعل دارد متوقف کند و پیش بینی ما این است که "محمود احمدی نژاد" رئیس جمهوری ایران، دو سال دیگر از قدرت کنار می رود.

این مقام آمریکایی دلیل این پیش بینی را وجود اختلاف نظر در میان مقامات ایرانی ذکر کرد و گفت: پیش بینی ما این است که ادامه اختلافات میان مقامات ایرانی در نهایت موجب کنار رفتن کامل احمدی نژاد از قدرت می شود.

وی درباره تحریم های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران که قرار است از تاریخ اول جولای به اجرا گذاشته شود نیز گفت: پیش بینی ما این است که این تحریم های تاثیرات ویران کننده ای براقتصاد ایران خواهند داشت و موجب می شوند که ایرانی ها تفکرات خود را تغییر دهند.

بایدن در این ارتباط گفت: ما هیچ کاری انجام نمی دهیم و فقط پیچ تحریم ها را محکم می کنیم و اگر ایرانی ها رفتار خود را تغییر ندهند این فشارها افزایش می یابد.

وی در ادامه برای نشان دادن سرسپردگی خود به رژیم صهیونیستی گفت: من به اقدامات دولت اوباما افتخار می کنم. معتقدم که هیچ رئیس جمهوری از زمان "هری ترومن" تا کنون به اندازه دولت باراک اوباما به امنیت اسرائیل کمک نکرده است. ما با استفاده از هر وسیله ممکن اجازه دستیابی ایران به سلاح اتمی را نخواهیم داد.

کد خبر 169782

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار