مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۵:۵۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان نجومی مدعی شده‌اند که تحقیقات جدید آنها این امکان را فراهم می‌کند که ستاره شناسان بتوانند به طور دقیق نوترینوها را به عنوان روشن‌ترین ذرات ریزاتمی جهان، اندازه گیری کنند

اندازه‌گیری دقیق روشن‌ترین ذرات ریز اتمی جهان

به گزارش مهر، یک تیم بین المللی تحقیقاتی پس از بررسی‌های بسیار نتایج تحقیقات خود را منتشر کرده و اظهار داشته است که این تحقیقات می‌تواند پیشرفت‌های قابل توجهی در اندازه‌گیری نوترینوها ایجاد کند.

این تحقیقات نشان داده است که وقتی مسئله اندازه توده نوترینوها مطرح می‌شود، اندازه گیری‌های کهکشانی موثرتر از بررسی‌های آزمایشگاهی روی زمین است.

نوترینوها، ذرات بنیادین ریز اتمی هستند که در جهان معلق است و روشن‌ترین توده‌های ذرات شناخته شده است که گفته می‌شود هیچ جرمی ندارند.

دکتر سینیه ریمر سورنسن از دانشگاه کوئینزلند به عنوان رئیس این گروه تحقیقاتی اظهار داشت که تحقیقات آنها این امکان را برای محققان ایجاد می‌کند که تصویری با حساسیت بالا از جرم نوترینوها به دست آورند و این امر به درک تازه‌ای از جهان منتهی خواهد شد.

دکتر ریمر سورنسن اظهار داشت: این تحقیق راه را برای بررسی‌های آینده کهکشانی باز می‌کند تا شگفتی‌های اسرار آمیز جهان را درک کنیم و همچنین در پیشرفت‌هایی چون مدل‌های بهبود یافته از انفجارهای ستاره‌ای و همچنین طراحی تلسکوپ‌هایی که می‌تواند اجسام بسیار دور را بهتر از تلسکوپ‌های کلاسیک تشخیص دهد، تغییراتی ایجاد خواهد کرد.

اگرچه بررسی‌های آزمایشگاهی روی زمین تاکنون توانسته تفاوت‌هایی را در جرم‌ها میان گونه‌های مختلف نوترینوها اندازه گیری کند اما اندازه گیری جرم دقیق نوترینون‌ها ناموفق بوده است.

کد خبر 168714
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی