مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۱ - ۰۸:۳۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: سرانجام عظیم‌ترین و سریع‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان در استرالیا رونمایی شد و از این پس محققان نجوم قادر خواهند بود که کهکشان‌های دوردست و اعماق کائنات را با دقت بی‌سابقه‌ای مورد بررسی قرار دهند

رونمایی قدرتمندترین تلسکوپ جهان

به گزارش ایسنا، تلسکوپ رادیویی استرالیا‌ بخشی از پروژه عظیم 2.5 میلیارد دلاری SKA محسوب می‌شود که قرار است به طور مشترک در سه کشور آفریقای جنوبی، نیوزیلند و استرالیا احداث شوند.

تسلکوپ رادیویی SKA در رصدخانه نجوم رادیویی Murchison در غرب صحرای استرالیا از 36 آنتن عظیم هر کدام به قطر 12 متر ساخته شده است.

این تلسکوپ 50 بار قوی‌تر از تلسکوپ‌های رادیویی موجود است که می‌تواند انفجار ستارگان، سیاهچاله‌ها، انرژی تاریک و منشأ تشکیل کائنات در 14 میلیارد سال قبل را مورد مطالعه قرار دهد.

تلسکوپ رادیویی SKA می‌تواند پهنای آسمان و کائنات را با سرعتی چندین برابر تلسکوپ‌های موجود مورد بررسی قرار دهد و با کمک آنتن‌های فوق حساس به تابش‌های بسیار ضعیف از کهکشان راه شیری، امکان کشف کهکشان‌های دور دست فراهم می‌شود.

با بررسی امواج رادیویی، جزئیات منحصر به فردی در خصوص کیهان در اختیار محققان نجوم قرار می‌گیرد؛ همچنین درک و بینش دقیق‌تری در خصوص مراحل نخست تشکیل کائنات، گازهای تشکیل دهنده ستارگان و بررسی تپ اخترها، کوازارها فراهم می‌شود.

بیش از 350 دانشمند از 130 موسسه در پروژه‌های علمی و تحقیقاتی این مرکز همکاری خواهند داشت. این تأسیسات 160 میلیون دلاری روز جمعه توسط وزیر علوم استرالیا رسما افتتاح شد.

کد خبر 187000
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز