مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۱ - ۰۵:۱۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: مأموریت خصوصی تلسکوپ فضایی که با هدف کشف 500 هزار خرده سیاره نزدیک به زمین اجرا می‌شود در سال 2017 با پرتاب این تلسکوپ آغاز خواهد شد

پرتاب تلسکوپ فضایی برای کشف خرده سیاره‌ها

به گزارش خبرگزاری مهر، بنیاد غیرانتفاعی B612 و سازمان هوا فضایی بال، طرح‌های اجرایی تلسکوپ فضایی سنتینل را ترسیم کرده و اجرایی شدن آن را توسط "گروه بررسی ویژه سنتیل" مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

تام گاوین رئیس گروه ویژه بررسی سنتیل و رئیس سابق اکتشاف منظومه شمسی در آزمایشگاه رانش جت ناسا در کالیفرنیا طی بیانیه‌ای اظهار داشت: این اقدام نقطه عطف مهمی است و درحال حاضر برنامه‌ها، طرح‌ها و طراحی‌های بسیاری از سوی سازمان هوافضایی بال ارائه شده است.

گروه بررسی ویژه سنتیل از 11 کارشناس هوافضا تشکیل شده که در ماه سپتامبر برای بررسی دقیق طراحی مأموریت سنتیل دیدار کردند. یکی از اعضای این گروه در اورلاندو فیگوروا که گروه طراحی برنامه مریخ را ریاست می‌کند درحال حاضر به ناسا برای تدوین دوباره برنامه‌های اکتشافی مریخ کمک می‌کند.

اد لو رئیس بنیاد B612 و مدیر اجرایی این بنیاد که خود پیشتر فضانورد ناسا بوده است، گفت: این گروه یکی از نقاط عطف بزرگ در پروژه سنتیل است.

این گروه با بررسی چگونگی ساخت این تلسکوپ، چگونگی مدیریت این پروژه و التزامات این مأموریت، چگونگی ترکیب التزامات مختلف روی این فضاپیما و مختصری درباره ابتکارعمل‌های تکنیکی این فضاپیما را مورد بررسی قرار داده‌اند.

براساس اظهارات لو، این مأموریت امکان تحقق دارد و تحقق آن با شانس بالایی از موفقیت همراه خواهد شد.

بنیاد B612 درنظر دارد سنتیل را در سال 2017 پرتاب کند و آن را نزدیک مدار سیاره زهره قرار دهد. سنتیل از آن نقطه بدون این که مجبور باشد با درخشش پرقدرت خورشید رو به رو شود به همسایگان زمین نگاه می‌کند تا بتواند به عنوان ابزار شکار خرده سیاره‌های نزدیک سیاره ما فعالیت کند.

براساس اظهارات مقامات B612، چشم مادون قرمز این تلسکوپ می‌تواند 500 هزار خرده سیاره را در ظرف کمتر از شش سال از آغاز مأموریت شناسایی کند. با توجه به اینکه محققان تاکنون تنها 10 هزار سنگ فضایی از این نوع را شناسایی کرده‌اند، سرعت سنتیل می‌تواند قابل توجه باشد.

آنها همچنین افزوده‌اند که رصدهای سنتیل می‌تواند به محققان در ترسیم نخستین نقشه جزئی و پویا از داخل منظومه شمسی کمک کند.

کد خبر 188003
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز