مجموع نظرات: ۰
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۱ - ۰۶:۳۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: ستاره‌های مرده می‌توانند GPS کیهانی برای جهت یابی و حرکت فضاپیماهای آینده باشند و نیاز به ارتباط با سیستم‌های موقعیت یاب زمینی را از بین ببرند

ستاره‌های مرده GPS های فضایی

به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان فضایی اروپا از دانشمندان آزمایشگاه فیزیک ملی و دانشگاه لیستر انگلیس خواسته است تا امکان استفاده از ستاره‌های مرده موسوم به تپ اختر را برای جهت یابی فضاپیماها در اعماق فضا بررسی کنند.

چنین جهت یابی‌هایی در حال حاضر بر اساس انتقال رادیویی بین یک فضاپیمای دوردست و شبکه‌ای از ایستگاه‌ها بر روی زمین انجام می‌شود. فاصله زیاد این سیستم‌های جهت یابی با کاوشگرهای فضایی موجب می‌شود ارتباط و رسیدن دستور، ساعت‌ها، روزها و حتی مدت بیشتری طول بکشد این امر موجب می‌شود توانایی فضاپیما برای واکنش سریع بر اساس موقعیتش تحت تاثیر قرار بگیرد.

دانشمندان می‌گویند در حال بررسی استفاده از پرتوهای ایکس ستاره‌های مرده موسوم به تپ اختر هستند تا به فضاپیماها در جهت یابی و حرکت مستقل کمک کنند.

تپ اخترها ستاره نوترونی بسیار فشرده‌ای هستند که به سرعت می‌چرخند و پرتوهای الکترومغناطیسی شدیدی از خود ساطع می‌کنند که به صورت پالس دیده می‌شوند از این رو می‌توانند با استفاده از فناوری مشابه GPS، منبع مناسبی برای جهت یابی باشند.

این امر می‌تواند به فضاپیما کمک کند تا به طور مستقل و بی نیاز از ارتباط با زمین، جهت خود را یافته و حرکت کند.

"ستنام شمار" از آزمایشگاه فیزیک ملی انگلیس گفت: با استفاده از آشکارسازهای پرتو ایکس، فضاپیماها می‌توانند زمان رسیدن پالس‌ها از تپ اخترها را برای تعیین موقعیت و حرکت خود اندازه گیری کنند.

بر اساس این گزارش، دانشگاه لیستر از تجربیاتش در نجوم پرتوایکس استفاده خواهد کرد تا به طراحی بالقوه‌ای برای چنین ابزاری برسد. از سوی دیگر آزمایشگاه فیزیک ملی نیز قرار است الگوریتم‌های زمان و جهت یابی را برای تعیین دقت بالقوه این روش ارائه کند.

استفاده از تپ اخترها به عنوان GPSطبیعت در فضا می‌تواند روزی بشر را قادر به جهت یابی و حرکت بسیار در فضاهای بسیار دوتر از منظومه شمسی بکند.

کد خبر 187493
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز