همشهری آنلاین: درحالی که تلسکوپ فضایی هابل به روزهای بانشستگی نزدیک می‌شود، پروژه مشترک سه سازمان فضایی دنیا برای ساخت تلسکوپ جیمز وب روزهای پایانی خود را طی می‌کند، به طوری که ساخت آینه‌های آن در حال تکمیل است

به گزارش خبرگزاری مهر، طی 21 سال گذشته تلسکوپ فضایی هابل وفادارانه شگفتی‌های کیهان و تصاویر خیره کننده‌ای از اعماق کیهان را ثبت کرده است، اما اکنون آخرین آماده سازی‌های جانشین آن درحال انجام است تا پس از بازنشسته شدن این تلسکوپ در سال 2018، فعالیت خود را آغاز کند.

آینه‌های تلسکوپ جیمز وب در آخرین مراحل آماده سازی قرار دارد تا با یافتن جلای لازم به ناسا منتقل شود.

این آینه‌های قدرتمند می‌توانند نور کهکشان‌های بسیار دور را تشخیص دهند و تصویر آن را آشکار سازند.

شرکت فناوری‌ها و هوافضای بال در کلورادو آمریکا به عنوان سازنده این آینه‌ها 21 آینه را در کنار هم قرار داده به طوری که 18 آینه آن اصلی تلقی می‌شوند و همگی با آینه اصلی 6.5 متری کار می‌کنند.

قطعات این آینه از بریلیوم ساخته شده است، علت انتخاب این عنصر شیمیایی سختی، وزن سبک و پایداری در دمای بسیار پایین است.

بریلیوم خالص منعکس کننده نور نزدیک مادون قرمز نیست بنابراین هرکدام از آینه‌ها با 3.4 گرم طلا پوشانده می‌شوند.

تلسکوپ وب نسل آینده رصدگران فضایی و جایگزین تلسکوپ فضایی هابل است. این تلسکوپ قوی‌ترین تلسکوپ فضایی است که تاکنون ساخته شده و سازندگان آن امیدوارند که این تلسکوپ بتواند تصاویری از نخستین کهکشان‌هایی که تشکیل شده‌اند و سیاره‌هایی که اطراف ستاره‌های دور درحرکت هستند را شناسایی کند.

این پروژه به طور مشترک توسط ناسا، سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی کانادا انجام می‌شود.

دوآینه از 18 آینه اصلی بریلیومی تاکنون منتقل شده و 16 آینه باقی مانده ظرف 2 ماه آینده منتقل می‌شوند تا سرانجام در سال 2015 ادغام قطعات آینه به تلسکوپ صورت گرفته و این تلسکوپ برای پایان سال 2018 آماده پرتاب باشد.

درمیان اهداف در نظر گرفته شده برای این تلسکوپ می‌توان به جستجو برای یافتن پرتوهای مادون قرمز حاصل از انفجار بزرگ، مطالعه بر روی تولد ستاره‌ها و چگونگی تشکیل و گسترش کهکشان اشاره کرد.

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

برچسب‌ها

۲ مهر ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۱