مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۰ - ۱۱:۲۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان ژاپنی دست به ساخت یک کپی روباتیک لب و حنجره زده‌اند که می‌تواند مانند انسان آواز بخواند

روبات آوازخوان

به گزارش خبرگزاری ایسنا، اختراع پروفسور هیدیوکی ساوادا از دانشگاه کاگاوای ژاپن، از لب‌های پلاستیک بیرون‌زده‌ای برخوردار است که برای خواندن یک آواز کودکانه ژاپنی طراحی شده و در حال حاضر بیشتر صدایی شبیه ماشین چمن‌زنی دارد! اما با وجود این صدای ناهنجار، این روبات نشانگر دستاوردی بزرگ در حوزه فناوری است.

این روبات که به تقلید از بیولوژی انسانی ساخته شده، از شباهت شگفت‌انگیزی با سیستم صوتی انسان برخوردار است. این فناوری می‌تواند با یک میکروفون به صدای خود گوش داده و سپس لحن صدای خود را در تلاش برای شبیه‌تر کردن آن به صدای طبیعی انسان تغییر دهد. یعنی این فناوری از اشتباهات خود درس گرفته و بطور مداوم در تلاش برای شبیه‌تر کردن صدا با منبع صوتی است.

این دستگاه از دو حفره رزونانس منقبض بینی به همراه هشت پرده صوتی ساختگی برای تولید صدا برخوردار است. لبها و دهان برای کمک به شکل دادن به صدای منتشر شده حرکت می‌کنند.

در حال حاضر، از این اندام برای آموزش‌های صوتی به افراد فاقد شنوایی استفاده می‌شود، اما این فناوری همچنین می‌تواند به ساخت صدای مصنوعی برای افرادی که به جهت آسیب یا بیماری صدای خود را از دست داده‌اند بینجامد.

از دیگر کاربردهای احتمالی این دستگاه، در صداهای خودکار برای مثال در سرویسهای تلفنی است که می‌تواند به آنها صحت بیشتری ببخشد.

 

کد خبر 140612
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز