همشهری آنلاین: فعالان بهداشتی در انگلیس در مورد اوج‌گیری اعمال جراحی کاهش وزن در پنج‌ سال گذشته در این کشور به علت تصور عمومی در مورد جراحی به عنوان گزینه‌ای ساده برای مقابله با چاقی، هشدار دادند.

surgery2

به گزارش خبرگزاری فرانسه ارقام منتشر شده بوسیله مرکز اطلاعات سرویس بهداشت ملی انگلیس نشان می‌دهد که 4246 عمل جراحی برای چاقی در سال‌های 2008- 2009 در انگلیس انجام شده است، که نسبت به سال‌های 2003- 2004 که این تعداد حداکثر 480 مورد بود- افزایشی 785 درصدی را نشان می‌دهد.

 تام فرای از "اجلاس ملی چاقی" انگلیس که هدف آن افزایش آگاهی در مورد اثر میزان فزاینده چاقی بر سرویس ملی بهداشتی انگلیس است، در این باره گفت: "این ارقام دقیقا نشان می‌دهند که همه‌گیری چاقی چه پیامدهای بدی را باعث شده است."

 او به افرادی که به جای کاهش وزن طبیعی به جراحی روی می‌آورند، هشدار داد و گفت: "راه‌های جایگزینی برای کاهش وزن وجود دارد که اگر مردم آنها را بشناسند، ممکن است به دنبال آنها بروند."

او افزود: "بسیاری از پزشکان نیز در این باره مسئول هستند چرا که به جای اینکه بر تغییر درازمدت سبک زندگی و درمان‌های دارویی تاکید کنند- یک سره به سوی جراحی می‌روند."

اما پشتیبانان اعمال جراحی کاهش وزن این استدلال را مطرح می‌کنند که این جراحی‌ها با کاهش وزن سریع‌تر افراد چاق باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های بهداشتی می‌شود، چرا که افراد چاق بیشتر در معرض مرگ یا بستری‌شدن هستند و ممکن است به طیفی از بیماری‌های مرتبط با اضافه وزن دچار شوند.

اعمال جراحی کاهش وزن شامل کوچک کردن معده با کارگذاری یک باند الاستیک (جراحی باریاتریک)، و بای‌پس معده، که در آن مسیر روده کوچک به سمت کیسه کوچکی از معده تغییر داده می‌شود، است.

surgery

gastric band

پیتر سدمن،‌ جراح باریاتریک، و سخنگوی کالج سلطنتی جراحان گفت:‌ "شمار بیماران دچار چاقی مرضی در انگلیس به سرعت در حال افزایش است و ما نیاز داریم که منابع حتی بیشتری را برای روش‌های درمانی که موثر و به صرفه هستند، هزینه کنیم."

 "و گرنه بار مالی که بر سرویس ملی بهداشت در سال‌های آینده وارد خواهد آمد، غیرقابل تحمل خواهد بود."

افزایش مشابهی در جراحی‌های کاهش وزن در بررسی منتشر شده در ژورنال پزشکی بریتانیا در این هفته گزارش شد. این پژوهشگران این افزایش را تا حدی به افزایش آگاهی در میان بیماران نسبت به جراحی به عنوان یک گزینه درمانی عملی نسبت داده‌اند.

سرویس ملی بهداشت انگلیس توصیه می‌کند جراحی کاهش وزن تنها در مورد افراد دچار چاقی مرضی - افرادی که شاخص توده بدنی (BMI) آنها 40 یا بیشتر است- و نیز در بیمارانی که سایر روش‌ها مانند رژیم‌های غذایی در آنها موفق نبوده است،‌انجام شود.

کد خبر 114945

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز