شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۹:۲۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: پژوهشگران می‌گویند میکروب‌های که در روده‌ها سکنی می‌گزینند،‌ ممکن است در ایجاد چاقی نقش داشته باشند

به گزارش خبرگزاری رویترز پژوهشگران در ژورنال ساینس گزارش کردند که برخی از باکتری‌های روده که باعث ایجاد التهاب ‌می‌شوند، می‌توانند نتیجه بر اشتها اثر بگذارند و نیز در ایجاد بیماری التهابی روده مانند بیماری کرون و کولیت دخیل باشند.

به گفته آندرو گیوریتز از دانشگاه اموری در آتلانتا و همکارانش این میکروب‌ها ممکن است باعث شوند شما بیش از حد غذا بخورید.

گیورتز گفت: "پژوهش‌های قبلی نشان داده‌اند که باکتری‌ها ممکن است بر میزان جذب انرژی از غذا نقش داشته باشد، همچنین این یافته‌ها بیانگر آن است که باکتری‌های روده‌ای واقعا ممکن است بر اشتها تاثیر بگذارد."

 "همه‌گیری چاقی ناشی از افرادی است که زیاده از حد می‌خورند،‌ اما چرا افراد زیاد می‌خورند؟"

گیوریتز گفت این پژوهش بیانگر آن است که باکتری‌ها ممکن است نقشی در این مورد داشته باشند- شاید جمعیتی از باکتری‌ها که به خاطر اینکه باکتری‌های رقیب‌شان بوسیله آنتی‌بیوتیک‌ها از بین رفته‌اند، دسترسی به آب پاک و سایر عوامل مربوط زندگی مدرن، در روده‌ها گسترش پیدا کرده‌اند.

گروه گیوریتز به صورت تصادفی به این یافته‌ها دست یافتند.

 او گفت: "ما در حال بررسی موش‌هایی بودیم که دچار کولیت (التهاب روده بزرگ)‌ بودند."

 این پژوهشگران گمان می‌کردند که نوعی میکروب عامل این التهاب باشد، بنابراین رویان‌های موش را به مادرهای جانشین منتقل کردند تا مانع آن شوند که مادرهای خودشان عفونت را به آن را منتقل کنند."

در این نوزادان موش به زودی پس از تولد باکتری‌ها و سایر موجودات ذره‌بینی مستقر شدند- که برای تمام طول عمر در پوست و روده‌ها باقی می‌مانند- و این باکتری‌ها بسیار شبیه باکتری‌های مادران‌شان بود.

 التهاب روده در این نوزادان موش بهتر شد، اما این  موش‌ها چاق شدند و به سندروم متابولیک دچار شدند – گروهی از علائم که شامل میزان‌های ناسالم کلسترول، و چربی زیاد در اطراف میان‌تنه،‌ فشار خون بالا و مقاومت به انسولین است.

مقاومت به انسولین به معنای آن است که بدن می‌تواند از انسولین به صورت موثر استفاده کند تا سوخت و ساز قند انجام شود و گرویتز معتقد است که عامل اصلی ایجاد چاقی همین مسئله است.

پژوهشگران یک بررسی اخیر را یادآوری شدند موش‌هایی طبیعی و لاغر هنگامی با باکتری‌های روده‌ای موش‌های چاق تغذیه شدند، مانند آنها چاق شدند.

آنها با گروه‌های دیگری از جمله روث‌لی از دانشگاه کورنل نیویورک کارکردند، تا ببینند آیا این باکتری‌های روده‌ای نقشی در چاقی ایفا می‌کنند.

گیوریتز گفت: "تصور ما این است که موش‌ها به التهاب روده‌ای حساس هستند. اگر شما مقدار زیادی پیام‌های التهابی در روده داشته باشید، انسولین به درستی عمل نمی‌کند."

در این موش‌ها درمان چندهفته‌ای آنتی‌بیوتیکی و نیز رژیم غذایی به کاهش وزن کمک کرد.

گیوریتز گفت: "اگر ما مصرف غذا را محدود کنیم، وزن آنها کاهش پیدا می‌کند. اما آنها همچنان مقاوم به انسولین باقی می‌‌مانند."

این پژوهشگران اکنون در حال بررسی این موضوع هستند که آیا می‌تواند میکروب‌های دخیل در این وضعیت را شناسایی کنند. آنها همچنین در حال بررسی این مسئله هستند آیا افراد چاق الگوی واحدی از باکتری‌های روده‌ای دارند یا نه.

دانشمندان می‌دانند که صدها گونه باکتری در روده زندگی می‌کنند و یک فرد متوسط حدود 2 کیلوگرم از این باکتری‌ها را در بدن خود دارد.

 دانشمندان چینی نیز در این هفته در ژورنال نیچر گزارش دادند که 1000 گونه متفاوت باکتری در رودهای انسان یافته‌اند.

 بنابراین آیا می‌توان چاقی را با مصرف آنتی‌بیوتیک برا زدودن باکتری های مهاجمی که باعث افراط افراد در خوردن می‌شوند، درمان کرد؟

 گرویتز گفت: "جایگزین کردن باکتری‌های که در روده دارید، کار بسیار مشکلی است." بررسی‌های قبلی نشان داده‌اند که حتی پس از ماه‌ها درمان آنتی‌بیوتیکی، مشکل بتوان بیماری‌های التهابی روده،‌ مانند بیماری کرون را درمان کرد.

کد خبر 102783

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز