سه‌شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۹ - ۲۰:۱۲
۰ نفر

همشهری آنلاین - شهره فرجی: اگر از میوه‌ و سبزی‌جات تازه‌ای که حاوی کاروتنوئید بالا هستند مانند هویج و گوجه فرنگی، 5 بار در روز مصرف کنید پس از مدتی متوجه شفافیت پوست خود خواهید شد و دیگر تمایلی به برنزه کردن آن نخواهید داشت.

شما تنها با مصرف 5 بار میوه و سبزی‌جات در روز می‌توانید ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم را به بدن خود برسانید و به این طریق سلامتی خود از جمله پوستتان را تضمین کرده و آن را شفاف کنید.

با افزودن مواد غذایی تازه به برنامه غذایی خود، به ویژه آن که آن‌ها را جایگزین مواد غذایی فرآوری شده و چرب کنید به سلامتی خود کمک بزرگی کرده‌اید و اگر به طور منظم این برنامه غذایی را اجرا کنید، پس از یک دوره زمانی شاهد آثار مثبت آن بر روی پوست و بدن خود خواهید بود.[غذا‌های فرآوری‌ شده یکی از عوامل افسردگی]

با مصرف میوه و سبزی‌جاتی که حاوی مقدار زیادی کاروتنوئید هستند، پس از چندی، تن رنگ پوست شما تغییر خواهد کرد و قطعا سالم‌تر از زمانی خواهد شد که زیر نور خورشید بنشینید و پوست خود را برنز کنید.

به یاد داشته باشید پوست خود را ممکن است مانند سبزی‌جات بپزید ولی قطعا نتایج، یکسان نخواهد بود!!!

محققان طی تحقیقات اخیر خود بر روی چند داوطلب، تاثیر قبل و بعد از مصرف کاروتنوئید را روی پوست آنان مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسیدند که مصرف میوه و سبزی‌جات  حاوی کاروتنوئید بالا به مقدار 5 بار،‌ در روز باعث شده آنان نسبت به زمان قبل از مصرف این مواد غذایی،  از تن رنگ پوست خود احساس رضایت بیشتری داشته و دیگر تمایلی به برنز کردن پوست خود در زیر نور خورشید ندارند.

میوه‌ و سبزیجات حاوی کاروتنوئید، نه تنها منابع خوبی از ویتامین A هستند بلکه از آسیب‌پذیری سلول‌های بدن در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت کرده و عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشند.

مقدار کاروتنوئید موجود در میوه‌ و سبزی‌جات را در اکثر موارد می‌توان از روی رنگ آن‌ها تشخیص داد.

برای مثال، میوه و سبزی‌جات با رنگ نارنجی مانند هویج، زردالو، انبه، کدو حلوایی و نیز میوه و سبزی‌جات با رنگ سبز تیره مانند اسفناج را می‌توان از جمله مواد غذایی حاوی کاروتنوئید بالا مثال زد و کاروتنوئید به شکل لیکوپن را می‌توان در برخی مواد غذایی مانند گوجه فرنگی و گریپ فروت صورتی پیدا کرد.

برای استفاده حداکثر از کاروتنوئید موجود در مواد غذایی، بهتر است این مواد به صورت خام و یا کمی پخته، مصرف شوند چرا که بخارپز کردن و پختن طولانی این مواد، مقدار کاروتنوئید موجود در آن‌ها را به حداقل می‌رساند.

کد خبر 108578

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز