دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۸۹ - ۰۴:۲۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: شکلات چاغ می‌کند و برای دندان‌ها زیان دارد، اما در عین حال خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و مغزی را کاهش می‌دهد. این نتیجه تحقیقی درازمدت روی ۱۹هزار نفر است. اما این تاثیر خوب مستلزم یک نظم شخصی در مصرف شکلات نیز هست.

شکلات تنها زمانی زیان‌آور است که به مقدار زیاد مصرف شود. اما مصرف متناسب آن تاثیرات خوبی در بدن انسان دارد. شکلات تیره‌رنگ فشار خون را پایین می‌آورد. حتی خطر سکته قلبی و مغزی نیز از این طریق می‌تواند کاهش یابد. 

این نتیجه‌ تحقیقی ۸ ساله توسط متخصصین تغذیه در آلمان است. این تحقیق روی بیش از ۱۹ هزار نفر بین ۳۵ تا ۶۵ سال صورت گرفت. در این پژوهش متخصصین مشاهده کردند که افرادی که روزانه ۵ / ۷ گرم شکلات مصرف کرده بودند، فشار خون پایین‌تری از افرادی که تنها ۷ / ۱ گرم مصرف کرده بودند، داشتند. احتمال سکته قلبی این افراد نیز تا ۳۹ درصد کاهش پیدا کرده بود. 

به گزارش دویچه وله، محققین در جریان این پژوهش، سبک زندگی و میزان مصرف شکلات افراد مورد نظر را بررسی کردند. آنها این افراد را بر اساس میزان مصرف شکلات در چهار گروه تقسیم بندی کردند. در طی ۸ سال ۱۶۶ مورد سکته قلبی و ۱۳۶ مورد سکته مغزی مشاهده کردند. در این بین، احتمال سکته قلبی در گروهی که مصرف شکلات بالایی داشتند نسبت به گروهی که زیاد شکلات مصرف نکرده بودند، به میزان یک سوم و احتمال سکته مغزی به مقدار ۵۰ درصد کاهش پیدا کرد.

هر چه کاکائو بیشتر سالم‌تر

این فواید شکلات از ماده فلاوانول در دانه‌های کاکائو نشات می‌گیرد. این ماده باعث افزایش اکسید نیتریک در خون شده و عملکرد رگ‌های خونی را بهبود می‌بخشد. فلاوانول که یک گاز است، باعث آرامش سلول‌های رگ‌های خونی می‌شود و رگ‌های خونی را باز می‌کند. به این ترتیب فشار خون کاهش می‌یابد و از چسبناک بودنش جلوگیری می‌شود. به همین دلیل کارشناسان معتقدند، شکلات‌های تیره رنگ به دلیل داشتن آنتی اکسیدان‌ها و کاکائوی بیشتر، بهتر از شکلات‌های شیری یا سفیدرنگ می‌توانند از بیماری قلبی جلوگیری کنند.

در کل می‌توان گفت، تحقیقات بسیاری نشان داده‌ است که مصرف کاکائو با کاهش بیماری‌های قلبی و سکته در ارتباط است. اما محققین هشدار می‌دهند که نباید از چنین تحقیقاتی نتیجه‌گیری اشتباه کرد. با توجه به این که هر گرم کاکائو ۵۰۰ کالری انرژی دارد، به همین دلیل در مصرف این ماده خوراکی باید دقت شود تا باعث اضافه وزن نشود. اما مصرف آن در چارچوب رژیم غذایی متعادل موثر است.

کد خبر 104226

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز