شنبه ۸ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۰:۵۲
۰ نفر

آرش نهاوندی: نتایج یک تحقیق جدید حکایت از آن دارد که زنانی که 6 فنجان قهوه در روز مصرف می‌کنند به احتمال زیاد دارای نوزادان کوچک‌تر و کم‌وزن‌تری نسبت به زنانی خواهند شد که کافئین کمتری در روز مصرف می‌کنند.

محققان با بررسی وضعیت سلامت 7‌هزار و 300‌زن از اوایل دوران بارداری که 3‌درصد از آنها روزی 6 فنجان قهوه مصرف می‌کردند به این نتیجه رسیدند که قد نوزادان این مادران به‌طور میانگین کوتاه‌تر از نوزادان مادرانی بود که طی دوران بارداری‌شان کمتر کافئین مصرف می‌کردند. علاوه بر این نتیجه تحقیقات محققان در دانشگاه روتردام هلند حکایت از آن دارد که این مادران با مصرف بیش از حد قهوه، کافئین بیشتری دریافت می‌کنند که باعث می‌شود به‌طور میانگین در مقایسه با مادرانی که حین بارداری کافئین کمتری مصرف می‌کنند، زودتر وضع حمل کنند.

به‌نظر می‌رسد مصرف کافئین بر دوره رشد جنین از همان ابتدای دوران بارداری تأثیر می‌گذارد.به گفته محققان طی دوران بارداری باید از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار و گازدار مثل قهوه، چای و انواع کولاها خودداری شود. مقدار زیاد کافئین بر رشد کودک تأثیر می‌گذارد. بر مبنای نتایج این تحقیق همچنین زنان بارداری که حتی روزانه یک فنجان قهوه استفاده می‌کنند در معرض به دنیا آوردن نوزادان کم وزن قرارمی‌گیرند. به همین خاطر توصیه می‌شود تا جایی که امکان دارد از مقدار قهوه مصرفی در طول روز کاسته شود.

عرق کردن، مغز را پیر می‌کند

نتایج بررسی‌های دانشمندان انگلیسی نشان می‌دهد که 90 دقیقه عرق کردن مداوم می‌تواند مغز را به اندازه یکسال پیر کند. به گزارش مهر، محققان دانشگاه کالج کینگ لندن در تحقیقات خود دریافتند که 90 دقیقه تعریق و از دست رفتن آب بدن به‌طور مداوم برای مثال در اثر دوچرخه سواری زیر آفتاب می‌تواند مغز را به اندازه یکسال پیر کند.

به گفته این محققان، مغز به‌طور کلی از آب تغذیه می‌کند و بنابراین شرایط بی‌آبی موجب می‌شود که در کمتر از چند دقیقه قشر خاکستری شروع به جمع شدن کند  و عملکردهای نرمال مغزی آهسته شود و اگر مغز به‌طور ثابت در یک رژیم کم‌آبی مزمن باقی بماند حتی می‌تواند در راندمان کاری و تحصیلی تاثیراتی منفی برجای بگذارد. این دانشمندان، مغز گروهی از نوجوانان را بعد از یک‌ساعت و نیم دوچرخه سواری اسکن کردند. برخی از این نوجوانان در زمان دوچرخه‌سواری لباس زیادی پوشیده بودند که حداقل از 3لایه تشکیل شده بود و دیگران تنها یک پیراهن و شلوارک ورزشی به تن داشتند.

گروه اول در اثر تعریق حدود 2لیتر آب از دست دادند و اسکن مغز آنها نشان داد که بافت مغزی این گروه کاهش یافته بود. در آزمایش شناختی، گروه عرق کرده‌ها سختی و کندی بیشتری در پاسخگویی به تست‌ها نشان دادند. براساس گزارش دیلی میل، این محققان در این خصوص اظهار داشتند ما در این نوجوانان انقباض کلی بافت مغزی را دیدیم، این انقباض معادل یکسال پیرشدن مغز بود.

کد خبر 108450

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز