یکشنبه ۹ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۸:۰۵
۰ نفر

محققان و دانشمند‌ان علوم پزشکی آمریکا، طی گزارشی اعلام کردند: مصرف 8‌ماده غذایی باعث کاهش طول عمر و بروز بیماری‌های مزمن می‌شود.

به گزارش ایسنا، آب‌معدنی، سبزیجات یخ زده، بستنی یخی، برنج‌های پخته نیمه آماده، مواد انرژی زا و‌شکلات‌ها، چاشنی‌ها، چای سرد و پودرهای نوشیدنی و ساندویچ نیمه آماده 8 غذایی هستند که درصورت مصرف طولانی مدت، فرد را دچار بیماری‌های مزمن می‌کند. بطری‌های آب معدنی به‌دلیل اینکه مایع درون بطری‌های پلاستیکی به‌مدت طولانی می‌ماند، احتمال بیماری‌زایی آن بیشتر است.

همچنین برخی از تولید‌کنندگان آب‌های معدنی از ابزارآلات غیر‌بهداشتی و حتی آب‌های معمولی در پر کردن بطری‌ها استفاده می‌کنند؛ به‌طوری که گفته می‌شود مصرف آب معمولی، سالم‌تر از خرید و استفاده از آب‌های معدنی است. دومین ماده غذایی که نباید مصرف شود، سبزیجات یخ زده است. تصور کنید که یک پاکت حاوی نخود نیمه آماده شناور در سس مایونز را با قیمتی گزاف خریداری کنید و پس از آن به دل درد و تهوع دچار شوید اما در همان حال می‌توانید با خرید نخود و پختن آن و افزودن سس مایونز، یک سالاد خوشمزه برای خودتان دست و پا کنید. درست کردن این سالاد نخود تا حدی سخت است اما بیمار شدن پس از مصرف آن در کار نیست.

بستنی یخی در سومین ردیف قرار دارد. بهتر است به جای استفاده از میوه‌های پوست کنده و آماده و یا ساندیس‌ها، میوه‌ها را خریداری کرده و خود آبمیوه تهیه کرده و یا با آب آنها بستنی درست کنید. آبمیوه‌های آماده و بستنی‌های یخی به‌دلیل قرار گرفتن درون پاکت‌های پلاستیکی باعث بیمار شدن تدریجی مصرف‌کنندگان می‌شود.

برنج نیمه آماده نیز در میان غذاهایی است که باعث بیمار شدن افراد می‌شود. این ماده غذایی نیمه آماده به‌دلیل آنکه یک بار پخته و سرد شده و برای بار دوم هم باید گرم شود، برای سلامتی فرد مصرف‌کننده بسیار مضر است اما اگر برای سلامتی خود اهمیت قائل هستید، بهتر است خودتان با درست کردن یک قابلمه کوچک برنج و افزودن روغن و نمک مناسب از مصرف آن لذت ببرید، بدون آنکه بیمار شود.

مواد انرژی‌زا و شکلات‌ها هم در ردیف پنجم غذاهای ناسالم قرار دارند. این مواد‌غذایی به‌دلیل دارا بودن شکر و نمک فراوان و کالری بالا در بدن انباشته شده و فرد را در درازمدت به بیماری‌هایی چون دیابت و امراض قلبی‌عروقی مبتلا می‌کند.

چاشنی‌ها هم در میان غذاهای ناسالم هستند، استفاده زیاد از ادویه‌جات در مواد‌غذایی آماده و نیمه آماده سبب بروز حساسیت در فرد مصرف‌کننده می‌شود. اکثر تولید‌کنندگان مواد‌غذایی برای آنکه تولیداتشان مصرف‌کننده داشته باشد از نمک، فلفل، کاری و دیگر ادویه‌ها و چاشنی‌ها بهره می‌برند که استفاده از این مواد همراه مواد‌غذایی آماده فرد را بیمار می‌کند. چای سرد و پودرهای نوشیدنی هم به‌دلیل داشتن شکر فراوان و از همه مهم‌تر بسته‌بندی درون پاکت‌هایی که با مواد بازیافتی تهیه شده‌اند، جزو مواد‌غذایی ناسالم هستند.

ساندویچ‌های نیمه آماده هم به‌دلیل انباشت زیاد نمک، چربی و مواد افزودنی به‌اصطلاح مجاز اصلا توصیه نمی‌شوند اما امروزه و در عصر ماشین و کامپیوتر، اکثر مردم از این نوع ساندویچ‌ها استفاده می‌کنند؛ چرا که فرد مصرف‌کننده با قرار دادن این ساندویچ‌ها درون مایکرو‌ویو سریعا می‌تواند غذای خود را تهیه کرده و مصرف کند.

بر‌اساس اعلام دپارتمان بهداشت و درمان آمریکا، استفاده درازمدت از این مواد‌غذایی مواد مشابه تنها برای مدتی باعث شادی و پر کردن شکم فرد مصرف‌کننده می‌شود اما می‌تواند همچون یک خوره از داخل بدن، فرد را نابود کرده و درنهایت مصرف‌کننده را به بیماری‌های مزمن دچار کند.

کد خبر 108562

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز