همشهری‌آنلاین: گروهی از دانشمندان بین‌المللی توانستند معمای منشای رشته کوهی مشابه آلپ را که در زیر سه کیلومتر یخهای قطب جنوب مدفون شده است، حل کنند.

تا نیم قرن قبل دانشمندان حتی تصور هم نمی کردند که در زیر یخ‌هایی به قطر 3 کیلومتر واقع در قطب جنوب بتوان یک رشته کوه شبیه به آلپ را پیدا کرد. اما پس از کشف این رشته کوه زیرزمینی در سال 1958، زمین شناسان در مقابل خود پازلی را یافتند که به نظر می رسید در برابر تمام آگاهیهای علم درباره زمین ایستاده است.

به گزارش مهر به نقل از نیچر، این پازل اسرارآمیز حداقل تا زمانیکه یک تیم اکتشافی بین المللی به سرپرستی نقشه برداری جنوبگان بریتانیا اسرار این رشته کوه را فاش نکرد همچنان ناشناخته باقی بود. نتایج تحقیقات این تیم اکتشافی بین المللی نشان می دهد که رشته کوه گامبورتسف به طول 800 کیلومتر، عرض 500 کیلومتر و قله های به ارتفاع 3 هزار متر، ثمره یک سری حوادث خاصی است که کمی بیشتر از یک میلیارد سال قبل رخ داده اند.

این آلپ اسرارآمیز مدفون در زیر یخهای قطب جنوب از خطوط تماس میان صفحات تکتونیکی دور است و همچنین منشای آتشفشانی ندارد. از سویی دیگر، باوجود اینکه گامبورتسف در منطقه ای واقع شده است که از نظر زمین شناختی بسیار کهن است، ساختار بسیار جوانی دارد.

دانشمندان به منظور بازسازی تاریخ منشای این کوهها در طول این سالها به دفعات به قاره سفید رفته اند و با استفاده از رادارهای پرقدرت از رشته کوه نقشه برداری کرده اند.

اکنون این محققان با استفاده از دستگاههایی که میدانهای گرانشی و مغناطیسی زمین را ثبت می کنند و همچنین لرزه نگارهایی که مشغول کاوش در اعماق زمین هستند توانستند اسرار این معما را فاش کنند.

این زمین شناسان در این خصوص توضیح دادند: تحقیق بر روی این رشته کوه یک چالش شگفت انگیز بود اما ما سرانجام موفق شدیم و توانستیم این داستان بسیار جالب را به تصویر بکشیم.

این داستان کمی بیش از یک میلیارد سال قبل و پیش از اینکه حیات پیچیده بر روی زمین شکل بگیرد آغاز شد و یک برخورد میان قاره‌ها سنگهای قدیمی تر این کوهستان را ایجاد کرد.

براساس این گزارش ، سپس در حدود 250 تا 100 میلیون سال قبل و در زمان حضور دایناسورها حرکات پوسته زمین منجر به ایجاد یک سری جدید از این کوهها شد.

رودخانه ها و یخها در دره های عمیق، چشم انداز زیبایی مشابه مناظر آلپ را به وجود آوردند. اما 34 میلیون سال قبل لایه های قطور یخ در فضایی به وسعت 10 میلیون کیلومتر مربع در قطب جنوب گسترده شدند و این کوهستان را مدفون کردند.

این محققان اظهار داشتند: تحقیق ما این معما را حل می کند که کوههای جوان چگونه می توانند در وسط یک قاره کهن تشکیل شوند.

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

برچسب‌ها

۲ آذر ۱۳۹۰ - ۱۸:۳۵