چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۸۵ - ۱۰:۰۴
۰ نفر

رزمایش سراسری نیروهای چهارگانه سپاه پاسداران در زمین، دریا و هوا از فردا [پنج‌شنبه 11 آبان] با شلیک موشک‌های با برد بالای هزار کیلومتر سری «شهاب» در وسعت سرزمینی ایران آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار سرلشکر سید رحیم صفوی فرمانده کل سپاه پاسداران که صبح امروز [چهارشنبه 10 آبان] در نشستی خبری حضور یافته بود، به تشریح اهداف و مراحل برگزاری رزمایش پیامبر اعظم- 2 پرداخت.

وی با اعلام اینکه این رزمایش بزرگ از  پنج‌شنبه  آغاز خواهد شد، مهمترین اهداف آن را « نمایش اقتدار و عزم ملی برای دفاع همه‌جانبه در مقابل تهدیدات و نیز تقویت و تمرین قدرت بازدارندگی موثر سپاه در مقابل تهدیدات » عنوان کرد.

صفوی نیروهای شرکت‌کننده در دومین رزمایش امسال سپاه را شامل یگان‌های تخصصی نیروی هوایی، زمینی و دریایی سپاه ذکر کرد و درخصوص چگونگی شروع رزمایش پیامبر اعظم(ص) اظهار داشت: نیروی هوایی سپاه با شلیک ده‌ها موشک از جمله شهاب 2 و 3 با سر جنگی خوشه‌ای و با برد بالای هزار کیلومتر، موشک فاتح 110 و ذوالفقار 73 و صدها راکت و موشک با بردهای مختلف از 150 کیلومتر به بالا رزمایش را آغاز خواهد کرد.

همچنین بنا به گفته فرمانده کل سپاه، ده‌ها هواپیمای شناسایی در دو نوع با سرنشین و بی‌سرنشین و هواپیماهای جنگی سوخو 25 در این رزمایش شرکت داشته و وظیفه پشتیبانی هوایی از یگان‌های دیگر را عهده‌دار خواهند بود. هواپیماهای ترابری سنگین و سبک همچون ایلوشین و آنتونف و هلی‌کوپترهای سنگین نیز از دیگر ادوات شرکت‌کننده در بخش هوایی رزمایش پیامبر اعظم(ص)- 2 خواهند بود.

وی اضافه کرد: تازش هوایی و زمینی در استان هرمزگان و برخی جزایر این منطقه به عمق 1400 کیلومتر صورت می‌گیرد که در این عملیات‌های آفندی و انبوه بیش از 1800 تیم خودکفا و ویژه شرکت خواهند داشت.

فرمانده کل سپاه درخصوص بخش زمینی رزمایش پیامبر اعظم(ص)- 2 گفت: نیروی زمینی سپاه با استعداد 10 تیپ زرهی، مکانیزه و نیروی مخصوص و با به کارگیری سلاح‌های جدید و سازمان جدید رزم در 10 استان کشور عملیات‌هایی همچون دفاع مسطح، نفوذ، دستبرد و عملیات تاخیری را به نمایش خواهد گذاشت و در کنار آن نیز تمرین تک‌های شبانه با واحدهای کوچک و خودکفا در حجمی‌ گسترده حضور دارند.

فرمانده کل سپاه پاسداران استفاده از سه گروه توپخانه و موشکی با ماموریت کنترل یک منطقه خاص از دیگر ویژگی‌های رزمایش قریب‌الوقوع سپاه دانست که بر این اساس صدها موشک و هزاران گلوله توپخانه در منطقه‌ای خاص مورد استفاده قرار خواهد گرفت. 
نیروی زمینی سپاه اقدامات دیگری همچون هلی‌برن و عملیات ویژه در منطقه هرمزگان و برخی جزایر خلیج ‌فارس را نیز به اجرا خواهد گذاشت.

سرلشکر صفوی در ادامه نشست خبری خود از حضور 788 گردان عاشورا و الزهرای نیروی مقاومت بسیج به عنوان بخش دیگری از برگزاری رزمایش بزرگ پیامبر اعظم- 2 نام برد که مرکب از 655 گردان برادران و 133 گردان الزهرا(خواهران) در مقیاس 14 استان می‌باشد و ماموریت آنها دفاع از کوی و برزن، عملیات‌های تاخیری، دفاع از مراکز حساس و گلوگاه‌های استراتژیک، مقابله با ناآرامی‌های احتمالی، امداد و نجات و جنگ نوین است که برخی از گردان‌های بسیج از روزهای گذشته عملیات خود را در استان تهران و خارج آن آغاز کرده‌اند.

سردار صفوی از بخش دریایی رزمایش پیامبر اعظم- 2 با عنوان رزمایشی تخصصی یاد کرد که در آن موشک‌های سطح به سطح، ساحل به دریا در کنار عملیات گشت‌های دریایی و تاکتیکی شناورهای رزمی پشتیبانی سپاه در سه منطقه دریایی از «شمال خلیج‌فارس تا دریای عمان» انجام می‌شود.

بنابر اعلام صفوی، شلیک انواع اژدرها، راکت‌ها و موشک‌هایی چون «ف ل 10» و دیگر موشک‌های ساحل به دریا، موشک‌های دوش پرتاب زمین به هوا مورد استفاده نیروی دریایی سپاه قرار خواهد گرفت.

فرمانده کل سپاه پاسداران تاکید کرد: این رزمایش هیچ تهدیدی برای منطقه و همسایگان نیست بلکه امنیت منطقه را مورد توجه قرار می‌دهد؛ چون مدل امنیتی ایران برای منطقه خلیج‌فارس، مشارکت همه کشورهای همسایه در امنیت این منطقه فوق‌العاده حساس است.

صفوی خاطرنشان کرد: همسایگان ما دوستان ما محسوب می‌شوند و دشمنان ما دشمنان همسایگان ما نیز هستند و سپاه پاسداران می‌خواهد نشان دهد فرزندان رشید ملت ایران در قالب سپاه و بسیج در هر شرایط تهدید‌آمیزی آمادگی خود را حفظ می‌کنند.

فرمانده کل سپاه استفاده از نیروهای ورزیده و تعلیم‌دیده که فرهنگ شهادت‌طلبی را در خود دارند، به عنوان یکی از ویژگی‌های بی‌نظیر در نیروهای مسلح به نسبت دیگر ارتش‌های دنیا یاد کرد و گفت: بالاترین تکنولوژی‌های خارجی و بومی و مواردی که اخیراً ساخته شده است، در رزمایش پیامبر اعظم- 2 به کار گرفته خواهد شد.

صفوی تصریح کرد: از نظر ایران دفاع از امنیت منطقه به هم پیوسته است و اگر نیروهای فرامنطقه‌ای بخواهند امنیت و منافع ایران را به خطر بیاندازند، نیروهای سپاه و داوطلبان بسیجی همه توان خود را جهت ضربه‌زدن به دشمنان و منافع آنها در بردهای عمیق به کار خواهند بست.

وی در ادامه این نشست به برخی سوالات خبرنگاران پاسخ گفت. فرمانده کل سپاه درخصوص تحلیل خود از مانور اخیر آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در خلیج‌فارس گفت: این مانوری تبلیغاتی و سیاسی است که از نظر نظامی ارزشی ندارد.

صفوی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر استفاده از سلاح‌های جدید در این رزمایش گفت: ما فقط بخشی از توانمندی خود را در رزمایش‌ها به نمایش می‌گذاریم.

از وی در مورد علت همزمانی رزمایش سپاه پاسداران و نیروهای امریکایی سوال شد که وی پاسخ داد: نیروهای مسلح ما در هر شرایطی به ویژه موقعیت فعلی آماده انجام رزمایش هستند که پیامبر اعظم- 2 نیز در برنامه‌ها گنجانده شده بود و فقط زمان آن کمی به جلو آورده شد.

کد خبر 7036

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی