ناسا اعلام کرد که قراردادی به ارزش ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار به شرکت اسپیس‌ایکس متعلق به ایلان ماسک برای ساخت یک فضاپیما به منظور اعزام فضانوردان این سازمان به ماه اعطا کرده است.

اسپیس ایکس

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از رویترز، ناسا از میان ۳ گزینه برای این کار، استارت‌آپ ماسک را برگزید و دست رد به سینه شرکت بلو اورجین جف بزوس و صنایع داینتیکس زد. بزوس و ماسک، به ترتیب نخستین و سومین افراد ثروتمند جهان، برای اولین بار پس از سال ۱۹۷۲ برای بازگشت بشر به ماه در حال رقابت بوده‌اند. ماسک پس از این موفقیت در توئیتی نوشت: «قوانین ناسا!»

آژانس فضایی  آمریکا پس از اعطای قرارداد اولین فرودگر تجاری انسانی، بخشی از برنامه آرتمیس به اسپیس‌ایکس گفت: «این فضاپیما دو فضانورد آمریکایی را به روی ماه خواهد برد.»

استیو جورچیک، مدیر ناسا در جریان کنفرانس ویدیویی گفت: «ما باید در اسرع وقت فرود بعدی را انجام دهیم. اگر آنها کارشان را تمام کنند، ما در سال ۲۰۲۴ پرتاب را انجام خواهیم داد.»

ناسا می‌گوید، موشک استارشیپ اسپیس‌ایکس شامل یک کابین جادار و دو قفل هوا برای پیاده شدن فضانوردان بر روی است و طراحی آن به‌گونه‌ای در نظر گرفته شده است تا به یک سیستم پرتاب و فرود کاملا قابل استفاده مجدد تبدیل شود که برای سفر به ماه، مریخ و سایر مقصدهایی فضایی نیاز است.

بیشتر بخوانید:

لیزا واتسون - مورگان، یکی از مقام‌های رسمی ناسا به خبرنگاران گفت: «لازم است اسپیس‌ایکس پیش از سفر انسان‌ها، یک پرواز آزمایشی از فرود به ماه را انجام دهد.»

کد خبر 595511

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار