برای نخستین ‌بار در جهان با یک مجوز جهانی، واکسیناسیون گسترده مردم برای مقابله با بیماری کوویدـ۱۹ شروع می‌شود و امیدها برای پایان این کابوس حالا جان تازه‌ای‌ گرفته است.

واکسن کرونا

به گزارش همشهری‌آنلاین، مسئولان شرکت بیوان‌تک که تزریق واکسنشان احتمالا از دوشنبه در انگلیس آغاز می‌شود، این مسئله را یک نقطه‌عطف و آغازی برای پایان این بحران جهانی می‌دانند. 

انگلیس نخستین کشور اروپایی است که مجوز استفاده از واکسن مؤثر کوویدـ۱۹ را صادر کرده است که یک لحظه طلایی در بحران همه‌گیری ویروس کرونا به ‌حساب می‌آید. این در حالی است که آمریکا به‌عنوان یک پای ساخت واکسن مؤثر فایزر - BioNTech طبق اعلام قبلی مقامات بهداشتی این کشور، طی ۱۱ یا ۱۲دسامبر (۲۱ و ۲۲آذر) قرار است مجوز استفاده از این واکسن را صادر کند. 

انگلیس به این ترتیب رقابت بر سر نخستین واکسیناسیون را از آمریکا و اتحادیه اروپا برده است. آنها ۴۰میلیون دوز از این واکسن ساخت شرکت فایزر و BioNTech را که برای واکسیناسیون ۲۰میلیون نفر کافی است سفارش داده‌اند. 

بی‌بی‌سی روز گذشته گزارش داد که نخستین محموله این واکسن به انگلیس رسیده است. طبق اولویت‌بندی، نخستین نفراتی که این واکسن امیدبخش را دریافت خواهند کرد، ساکنان خانه‌های سالمندان، کادر درمان و افراد بالای ۸۰سال و سپس افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای خواهند بود. 

سیمون استیونس، مدیر خدمات ملی سلامت انگلیس، می‌گوید: ارائه واکسن به‌صورت مرحله‌ای انجام می‌شود و واکسیناسیون برای افراد در معرض خطر بین ژانویه و مارس یا آوریل انجام می‌شود. با شروع واکسیناسیون کووید-۱۹ در انگلیس از هفته آینده، نزدیک به ۵۰مرکز درمانی، ارائه واکسن به افراد بالای ۸۰سال و کارمندان خانه‌های سالمندان را آغاز می‌کنند و سپس مطب پزشکان برای واکسیناسیون بیماران آسیب‌پذیر، واکسیناسیون محلی را شروع می‌کنند. 

هرچه دوزهای بیشتری از این واکسن در دسترس قرار بگیرد، مراکز درمانی بیشتری آن را دریافت خواهند کرد و داروخانه‌های محلی نیز می‌توانند از ژانویه آن را ارائه دهند.

انتظار جهانی

خبر مجوز استفاده از واکسن فایزر در انگلیس، در ایالات متحده کمی سروصدا ایجاد کرده است. به‌طوری که اوایل هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، مقامات بهداشت خود را بازخواست کرد که چرا سازمان غذا و داروی آمریکا هنوز برای واکسن فایزر مجوز استفاده اضطراری صادر نکرده است. 

شرکت فایزر واکسن خود را اواسط نوامبر به سازمان غذاو داروی آمریکا ارسال کرد و کمیته مشاوره واکسن و محصولات بیولوژیکی مرتبط با تنظیم‌کننده قرار است ۱۰دسامبر (۲۰آذر) برای بررسی مجوز تشکیل جلسه دهد. 

این شرکت همچنین واکسن خود را به آژانس دارویی اروپا ارائه کرده است و احتمالا اواخر دسامبر مجوز خواهد گرفت، اما واکسن دیگری از شرکت آمریکایی مدرنا نیز در انتظار دریافت مجوز از کشورهای مختلف است که شامل انگلیس و اروپا نیز می‌شود. 

انتظار می‌رود از این واکسن که اثربخشی ۹۵درصدی در محافظت از ابتلا به کووید-۱۹ دارد، ۲۰میلیون دوز تا اواخر سال۲۰۲۰ و ۵۰۰میلیون تا یک میلیارد دوز نیز در سال۲۰۲۱ تولید شود. 

انگلیس هم‌اکنون ۷میلیون دوز از واکسن مدرنا را پیش‌خرید کرده ‌که احتمالا از بهار۲۰۲۱ در اروپا تامین خواهد شد. آژانس دارویی اروپا در ۱۲ژانویه برای مجوز استفاده از این واکسن تشکیل جلسه خواهد داد.

منبع: همشهری ـ زهرا خلجی


 

کد خبر 570151

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار