مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۵
۰ نفر

همشهری آنلاین - فتانه انفرادی: سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) یکی از نهادهای وابسته به وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا است

سازمان غذا و داروی آمریکا

سازمان غذا و دارو آمریکا به عنوان یکی از معتبرترین سازمان‌های نظارت‌کننده غذا و دارو در دنیا، شناخته می‌شود.

بر تولید و توزیع غذا، دارو، وسایل پزشکی، توتون و سایر محصولات مصرفی و دامپزشکی نظارت می‌کند.

سازمان غذا و داروی آمریکا، مسئول حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه از طریق تنظیم و نظارت بر ایمنی مواد غذایی، محصولات تنباکویی، مکمل‌های غذایی، واکسن، تزریق خون، دستگاه‌های پزشکی، دستگاه‌های ساطع اشعه الکترومغناطیس (ERED)، محصولات دامپزشکی و لوازم آرایشی است. این سازمان بر توسعه محصولات زیستی مانند واکسن‌ها، لوازم آرایشی و و محصولاتی که آلرژی‌ها را درمان می‌کنند، نظارت دارد.

سازمان غذا و داروی آمریکا، خود را از  قدیمی‌ترین سازمان‌های حفاظت از مصرف کننده، می‌داند.

سازمان غذا و دارو آمریکا مقررات و قوانینی را برای تولید دستگاه‌های پزشکی، ایمنی مواد غذایی، مکمل‌های غذایی و لوازم آرایشی، با هدف اطمینان از این‌که محصولات به درستی برچسب‌گذاری شده و ایمن هستند، تنظیم می‌کند.

  • تاریخچه سازمان غذا و داروی آمریکا

در سال ۱۸۶۲، رئیس جمهور وقت آمریکا، آبراهام لینکلن، یک شیمیدان را به عضویت در دپارتمان تازه تأسیس شده کشاورزی منصوب کرد. این شروعی برای تشکیل اداره شیمی بود که در حقیقت جد سازمان غذا و دارو به شمار می‌آمد. در سال ۱۸۸۰ پیتر کالیر، پیشنهاد کرد که قانونی ملی در مورد غذا و دارو تصویب شود. لایحه پیشنهادی او شکست خورد اما در عرض ۲۵ سال آینده بیش از ۱۰۰ لایحه در این مورد به کنگره آمریکا پیشنهاد شد.

سر انجام در ۳۰ ژوئن سال ، ۱۹۰۶ قانون نظارت بر غذا و دارو از سوی کنگره آمریکا به تصویب رسید. البته نام FDA تا سال ۱۹۳۰ به این شکل به کار نمی‌رفت بلکه این سازمان ابتدا در بطن همان اداره شیمی قرار داشت و در سال ۱۹۲۷ به صورت شاخه ای از آن اداره به نام سازمان غذا، دارو و حشره کش‌ها در آمد.

در سال ۱۹۳۰ این نام به سازمان غذا و دارو (U S Food and Drug Administration) یا همان FDA کوتاه شد. از آن زمان تا کنون تأییدیه سازمان غذا و دارو آمریکادر مورد داروها به منزله مجوز تولید آنها در آمریکا و اعتبار جهانی برای این داروها به شمار رفته است.

  • مدرک سازمان غذا و دارو

مدرک سازمان غذا و دارو، یک گواهینامه بین‌المللی است که از طریق سازمان دارو و غذای آمریکا برای تولیدکنندگان محصولات غذایی، دارویی و پزشکی سراسر جهان صادر می‌شود. این مدرک به منزله به رسمیت شناختن شرکت تولیدکننده توسط FDA، درباره بهداشتی بودن و سلامت عمومی محصولات آن شرکت بوده و حکم مجوز ورود محصولات آن شرکت را به آمریکا دارا است.

این گواهینامه، می‌تواند نقش بسزائی در جلب نظر مشتریان خارجی و داخلی، برای صادرات و فروش داشته باشد.

در سایت سازمان غذا و داروی آمریکا، اطلاعات کاملی از فرایند تایید محصولات وجود دارد که علاقه‌مندان می‌توانند از آن اطلاع یابند.

  • وظایف دیگر

  یکی از اهداف اصلی این سازمان، محافظت از مردم آمریکا از تابش تولید شده توسط وسایل الکترونیکی پزشکی و مصرفی است. تمام محصولاتی که از پرتودرمانی مانند لیزر، سیستم‌های اشعه ایکس و تجهیزات اولتراسوند استفاده می‌کنند، باید قبل از اینکه بتوانند به بازار وارد شوند، توسط مرکز بهداشت و درمان رادیولوژی، تأیید شوند. پس از اینکه محصول، به رسمیت شناخته شد،  آن محصول می‌تواند وارد بازار شود و مردم با خیال راحت، می‌توانند از آن استفاده کنند.

کد خبر 411691

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha