هشمهری آنلاین: نخست‌وزیر عراق که برای دیدار با مقامات ایران به تهران سفر کرده است، دوشنبه (20 خرداد) با مقام معظم رهبری دیدار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در دیدار آقای نوری مالکی نخست وزیر عراق و هیأت همراه، مهمترین و اصلی‌ترین مشکل کنونی عراق را حضور نیروهای اشغالگر دانستند و تأکید کردند: ما یقین داریم مردم عراق با وحدت و همت خود ضمن عبور از این شرایط دشوار، به جایگاه شایسته خود خواهند رسید و قطعاً خواب امریکاییها برای عراق تعبیر نخواهد شد.

ایشان با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران کمک به دولت و مردم عراق را یک وظیفه دینی می‌داند اظهار امیدواری کردند: سفر نخست وزیر عراق به تهران و توافق‌های انجام گرفته، پیوند ناگسستنی ایران و عراق را مستحکم تر کند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان آقای نوری مالکی درخصوص حرکت اقوام و مذاهب مختلف در عراق به سمت وحدت کلمه و شنیده شدن سخن واحد در این کشور، افزودند: به وجود آمدن سخن و حرکت واحد در عراق موفقیت بزرگی است اما این وحدت کلمه دشمنانی دارد که در واقع دشمنان دولت و ملت عراق هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، حضور اشغالگران در عراق به ویژه نظامیان امریکایی و قدرت آنان برای برهم زدن هر توافقی را از موانع اصلی وحدت کلمه برشمردند و خاطرنشان کردند: ‌اشغالگرانی که با قدرت نظامی و امنیتی خود در امور عراق دخالت می‌کنند و بدون داشتن حقی، از همه اعم از دولت، ملت و نخبگان عراق نیز طلبکار هستند بزرگترین مشکل به شمار می آیند.

ایشان نقش کنونی امریکا در عراق را همچون نقش انگلیس در ایجاد اختلاف در عراق پس از استقلال این کشور دانستند و افزودند: البته امریکاییها با وقاحت بیشتری مانع وحدت کلمه در عراق هستند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه همه عناصر مؤثر عراقی باید به فکر چاره اندیشی برای رهایی از این مشکل اصلی باشند افزودند: دولت، مجلس و مسئولان عراقی که با رأی واقعی مردم برسر کار آمده اند باید امکان تسلط بر همه امور عراق و تصمیم گیری در مورد مسائل مختلف را داشته باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: اینکه یک عامل خارجی بخواهد به تدریج در همه امور عراق دخالت کند و سلطه خود را بر شئون مختلف این کشور گسترش دهد، مهمترین مانع در راه پیشرفت و سعادت ملت عراق خواهد بود.

در این دیدار که آقای داوودی معاون اول رئیس جمهور نیز حضور داشت، آقای نوری مالکی نخست وزیر عراق ضمن ابراز خرسندی فراوان از دیدار مجدد با رهبر معظم انقلاب اسلامی، و همچنین قدردانی از حمایت‌های بی‌دریغ ایران در شرایط گوناگون از ملت عراق تأکید کرد: عراق خواستار بهترین روابط و همکاریها با جمهوری اسلامی ایران است.

وی با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت این کشور و تلاشهای دولت عراق برای فائق آمدن بر مشکلات به ویژه ناامنی‌ها، گفت: با وجود آنکه برخی مشکلات از جمله کشتارهای روزمره در عراق تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است هنوز مشکلات دیگری باقی است، ولی دولت و مجلس عراق مصمم به بازگرداندن عزت و استقلال مردم عراق هستند.

نخست وزیر عراق خاطرنشان کرد: مسئولان عراقی از اقوام و مذاهب مختلف درخصوص لزوم حرکت در مسیر سعادت و پیشرفت مردم عراق و بازگرداندن عزت و استقلال آنان، به تفاهم و زبان مشترک رسیده‌اند.

کد خبر 54403

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار امام و رهبری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز