همشهری‌آنلاین: ملت قدرشناس ایران امروز سه شنبه، مراسم نوزدهمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره) را به عرصه تجلی وفاداری ملی به آرمان‌های امام و انقلاب تبدیل کرد

به گزارش واحد مرکزی خبر، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع عظیم وپرشورمردم در حرم مطهر امام خمینی تأکید کردند: انقلاب اسلامی، به فرموده امام راحل عظیم‌الشأن متعلق به همه قشرها و نسل‌های حال و آینده ایران است و این ملت بزرگ، این امانت سنگین الهی را در پرتو عمل به وصیتنامه راهگشای امام خمینی ،حفظ "شعارها، جهت‌گیری‌ها، ارزش‌ها و مبانی" انقلاب و در سایه پیشرفت و نوآوری و تعالی، حفاظت خواهد کرد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به گذشت نوزده سال از ارتحال امام(ره) و عشق و ارادت مستمر ملت ایران به امام خمینی (ره) بویژه جوانانی که دوران آن امام بزرگوار را درک نکرده‌اند، افزودند: این عشق و ارادت مخصوص ملت ایران نیست بلکه مردم مناطق مختلف جهان بویژه کشورهای اسلامی دارای همین احساس وارادتند و این حقیقت، ناشی از دوعامل اساسی یعنی عظمت امام خمینی(ره) و عظمت انقلاب اسلامی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تاثیر بی نظیرشخصیت استثنایی امام خمینی(ره) در پیروزی و استمرار انقلاب افزودند:انقلاب اسلامی ایران همانند اسلام دارای ابعاد گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، معنوی و دیگر ابعاد است و با نیازهای بشر متوازن و همراه است و این ،راز ماندگاری انقلاب اسلامی ایران و گسترش روزافزون آن درمنطقه و جهان است.

رهبر انقلاب اسلامی وصیت نامه امام خمینی (ره ) را از قویترین و بهترین مواریث معنوی آن امام و راهنمای ملت در همه مسائل و رویدادها دانستند و تاکید کردند: قشرهای مختلف مردم بویژه جوانان ،مسئولان قوای سه گانه و مسئولان همه دستگاهها این وصیت‌نامه را بازخوانی و در بخش‌ها و نکات فراوان آن تأمل و تدبر کنند چرا که این وصیتنامه در واقع دستورالعملی ملی برای پیشرفت و توسعه و سرافرازی ایران است.

ایشان تعلق انقلاب به ملت را از جمله نکات بارز وصیتنامه امام دانستند و افزودند: هیچ فرد وجریان و طبقه‌ای جز ملت مالک و صاحب انقلاب نیست و مردم نیزاین دارایی عظیم و این امانت الهی را با حفظ هویت و جهت‌گیری‌های انقلاب حفظ خواهد کرد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به برخی تلاش‌ها برای تغییر شعارهای انقلاب افزودند: برخی با انگیزه‌های متفاوت و به بهانه عوض شدن اوضاع جهان درصددند ابعاد دینی، عدالتخواهانه، ضدسلطه‌و یاضد استبدادی انقلاب را حذف کنند اما ملت بعنوان صاحب انقلاب اجازه این کار را نخواهد داد.

رهبر انقلاب اسلامی، جوانان امروز کشور را همچون جوانان صدر انقلاب و دفاع مقدس،صاحبان پرشور کشوروانقلاب خواندند و افزودند: نسل جوان امروز نیز با شور و شعور فوق‌العاده خود و با تلاش علمی، اجتماعی و سیاسی، بقا و نشاط انقلاب را تضمین می‌کند چراکه همه قشرها ونسل‌های پی‌درپی این سرزمین با انقلاب بزرگ اسلامی، نسبت واحدی دارند و در حفظ و استمرار آن سهیم و شریکند.

ایشان ثبات قدم را از عوامل ضروری استمرار انقلاب دانستند و خاطر نشان کردند: تزلزل در حرکت و سستی در حفظ ارتباط با انقلاب، نوعی بی‌وفایی است که ممکن است برخی به ان مبتلا شوند و به همین علت امام بزرگوار به جوانان توصیه می کنند با چشم واقع‌بین به "اصل انقلاب" نگاه کنند نه به مواضع اشخاص وجریانها.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پیش‌بینی صحیح امام خمینی مبنی بر گسترش انقلاب را از دیگر نکات مهم وصیتنامه ایشان خواندند و تأکید کردند: گسترش انقلاب به معنای ایجاد فتنه در کشورها، لشکرکشی و گسترش تروریسم نیست بلکه از راه الگوسازی جمهوری اسلامی، ترویج معارف اسلامی و ایستادگی در راه آرمان‌های انقلاب بویژه دفاع از مظلومان صورت می‌گیرد که امروز به فضل الهی این هدف امام محقق شده است.

ایشان، شعارهای ضد استکباری و دفاع مسلمانان از مظلومان جهان بویژه ملت فلسطین و مقابله امت اسلامی با شبکه اختاپوسی صهیونیزم را از جمله نشانه‌های گسترش آرمان‌های امام و انقلاب دانستند و خاطر نشان کردند: امروز حتی شعار انرژی هسته‌ای ملت ایران در کشورهای اسلامی و عربی به خواستی عمومی تبدیل شده است و این واقعیت نشان می‌دهد که ملتهای مسلمان به ایده ها و اهداف ملت ایران ،به چشم عزت و احترام می‌نگرند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به اعتراف دوست و دشمن به فراگیر شدن ارمان دفاع از ملت فلسطین افزودند: امروز ملتهای مسلمان نیز مانند ملت بزرگ ایران ، اسرائیل را رژیمی جعلی و تحمیلی می‌دانند اما متاسفانه دولتها با این خواست ملتها همراهی ندارد.

ایشان در همین زمینه خاطر نشان کردند: اسرائیل قدرت و توانایی ایستادگی روی پای خود را ندارد اما حمایت وقیحانه و بی قید و شرط آمریکا از این رژیم و حمایت نکردن دولتهای عربی و اسلامی از ملت فلسطین مانع ایجاد تغییرات در منطقه شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأثیر اساسی انقلاب اسلامی در "پیشرفت و خلاقیت و نوآوری "ملت ایران را سومین نکته مورد تأکید وصیت‌نامه امام خمینی(ره) دانستند و افزودند: دشمنان اسلام و ایران، در طول دهها سال ،دینداری را مانع پیشرفت ،و غربزدگی را عامل رشد وتوسعه تبلیغ می کردند اما امام بزرگوار و مقتدر،تأکید می کرد و در عمل نیز نشان داد که روح انقلابی، روح پیشرفت و ابتکارو نوآوری است و ملت ایران، ا مروز این حقیقت روشن رادر میدان‌های مختلف از جمله عرصه های علم و سیاست به اثبات رسانده و جوانان ملت با همین اعتقاد همچنان به پیش خواهند رفت.

ایشان اتکاء ملت ایران به توانایی‌های درونی و حرکت درمسیر "خلاقیت، قطع وابستگی و کسب استقلال "را از علل دشمنی سلطه‌گران جهانی با جمهوری اسلامی ایران دانستند و خاطر نشان کردند: علت مخالفت استکبار با بهره‌مندی ملت ایران از انرژی هسته‌ای نیز این است که جوانان ایرانی با اتکاء به دانش، نوآوری و نیروی درونی خود و بدون وابستگی به قدرت‌های زورگو توانسته‌اند به دانش هسته‌ای دست یابند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته اگر بهره‌مندی از انرژی هسته‌ای موجب وابستگی یک ملت به قدرت‌های زورگو شود، آنها هیچ مخالفتی نخواهند کرد همان‌گونه که امروز همین قدرت‌ها با برخی کشورها که از لحاظ پیشرفت علمی و توانایی ازملت ایران بسیار عقب هستند، قرارداد ساخت نیروگاه هسته‌ای منعقد می‌کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تهمت‌زنی مکرر آمریکا و برخی کشورها به ملت ایران درخصوص تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای تأکید کردند: ملت ایران همان‌گونه که بارها اعلام کرده به‌دنبال سلاح هسته‌ای نیست و آمریکایی‌ها نیز این مسئله را می‌دانند ولی چون نمی توانند صریحاً حقوق بدیهی ملت ایران را انکار کنند برای توجیه افکار عمومی دنیا، اتهام‌زنی می‌کنند.

ایشان بار دیگر تأکید کردند: ملت و مسئولان ایران ،هم از لحاظ مبنای فکری و اسلامی و هم از لحاظ تدبیرو عقلانیت باتسلیحات هسته‌ای مخالفند اما استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را دنبال خواهند کرد و به کوری چشم دشمنان به این هدف خواهند رسید .

حضرت ‌آیت الله خامنه ای یکی دیگر از نکات مهم وصیت نامه امام خمینی (ره ) را توجه ایشان به عملیات روانی استکبار برای ناامید کردن ملتها دانستند و افزودند : هنگامی که زورگویان جهانی در میدان عمل از مقابله با یک ملت عاجز می مانند به جنگ روانی متوسل می شوند و به همین علت است که دشمن در طول سی سال گذشته از شیوه های مختلف عملیات روانی بر ضد ملت ایران استفاده کرده که البته ناکام مانده است.

ایشان با اشاره به تلاش دشمن برای ناامید کردن جوانان و انکار پیشرفتهای عظیم ملت ایران تاکید کردند: دشمن میخواهد به جوان ایرانی القاء کند که بدون وابستگی به قدرتها به جایی نخواهید رسید واز این طریق انگیزه حرکت و پیشرفت را از ملت وجوانان ایران بگیرد اما موفق نخواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی خطاب به جوانان دانشگاهی و حوزوی ، و جوانان فعال در عرصه های صنعت ، علم ، هنر و کشاورزی تاکید کردند :جوانان عزیز، شما که نیمه راه را با همه مشکلات و موانع پشت سر گذاشته اید باید نیمه اصلی و باقیمانده راه را نیز با عزم راسخ طی کنید و بدون تردید همانگونه که قبلا هم ثابت کرده اید از این توانایی برخوردارید .

ایشان با یادآوری توصیه امام خمینی (ره) در وصیت نامه اشان در خصوص توطئه های سازمان یافته برای دور کردن جوانان از ایمان و انگیزه دینی و گرفتن روحیه نشاط و کار و تلاش افزودند : دشمن سعی می کند با اقدامات سازمان یافته و در توطئه ای بسیار خطرناک جوانان را به مواد مخدر ، سرگرمی های جنسی و مسائل شهوانی مشغول کند و ملت ایران را از حرکت در مسیر پیشرفت بازدارد که لازم است آحاد ملت بویژه جوانان در مقابل این توطئه هوشیار باشند و مسوولان نیز تلاش جدی و قاطعانه ای را برای مقابله با این توطئه های سازمان یافته انجام دهند.

رهبر انقلاب اسلامی ایستادگی در مقابل زورگویان و قدرت‌های سلطه‌گر را از نکات اساسی وصیت‌نامه امام خمینی(ره) برشمردند و افزودند: تسلیم در برابر زورگویان موجب گستاخی بیشتر آنان می‌شود و اگر ملتی می‌خواهد از شر زورگویی زورگویان و آمریکا نجات پیدا کند باید با تمام قدرت در مقابل آنان بایستد.

ایشان رفتارو سخنان نامتعادل و خارج از چارچوب عقل و تدبیر زمامداران آمریکا را ،به رفتار وگفتار افراد روانی تشبیه کردند وافزودند: رئیس جمهور آمریکا و گروه همراه وی ،برخی مواقع تهدید می‌کنند، گاهی دستور ترور می‌دهند، گاه تهمت می‌زنند، گاهی ازسر ناچاری و استیصال درخواست کمک می‌کنند و گاه ثبات و امنیت یک ملت را هدف قرار می‌دهندکه بخش مهمی ازاین رفتارها و سخنان نامتعادل، در واقع نتیجه ناکامی‌های گروه حاکم بر آمریکا در مناطق مختلف جهان از جمله افغانستان وعراق است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به تأکید مجموعه‌های گوناگون سیاسی کشور به پیروی از خط و راه امام خاطر نشان کردند:تأکید مجموعه‌های سیاسی کشور بر خط امام پدیده مبارکی است اما یکی از برجسته‌ترین نقاط خط امام، لزوم ایستادگی قاطع در مقابل طمع‌ورزان و مستکبران است، بنابراین همه مجموعه‌های سیاسی، نخبگان کشور و آحاد ملت که به افکار و اندیشه امام خمینی(ره) وفادار هستند باید ایستادگی در مقابل زورگویان جهان را حفظ وتقویت کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اینکه امام(ره) هیچ‌گاه به دلیل ملاحظه زورگویان ، ازد فاع از مظلومان دست نکشید، افزودند: دفاع صریح از حقوق ملت‌های مظلوم بویژه مردم فلسطین در سرلوحه روش و خط امام خمینی(ره) قرار داردکه خوشبختانه ملت ایران و مسئولان در طول سی سال گذشته این روش رادنبال کرده‌اند ودر هر میدانی که با استکبار جهانی مواجه شده‌اند، پیروزمیدان بوده‌اند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه دشمن باوجود ناکامی‌ها، همچنان به عملیات روانی و سیاسی خود از جمله تهمت‌زنی ادامه می‌دهد، خاطر نشان کردند: امروز آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها که سیاه‌ترین پرونده رادرخصوص نقض حقوق بشر دارند به جمهوری اسلامی ایران تهمت نقض حقوق بشر می‌زنند، درحالیکه این تهمت‌ها دیگرخریداری ندارند و هیچکس در دنیا آنها را باور نخواهد کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای در پایان سخنانشان با اشاره به اینکه یاد امام خمینی (ره) ، یاد آور عزت و بیداری ملت ایران و امید بخش امت اسلامی و ملتهای مستضعف است تاکید کردند عزت و امنیت پایدار ، رشد و توسعه ، و اعتلای معنوی و اخلاقی ملت ایران در گرو عمل مسئولان ومردم به توصیه ها و وصیت نامه امام خمینی (ره) است واین واقعیت نباید هیچگاه فراموش شود

کد خبر 54002

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز