همشهری آنلاین: قشرهای مختلف مردم چهارشنبه (26 تیر) در خجسته سالروز میلاد حضرت علی (ع) با مقام معظم رهبری دیدار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز همزمان با سیزدهم رجب خجسته سالروز میلاد حضرت علی (ع) در دیدار قشرهای مختلف مردم، با اشاره به شخصیت استثنایی و جایگاه بسیار برجسته و والای حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) در میان مذاهب مختلف اسلامی و ظرفیت بی‌نظیر این شخصیت بزرگ برای محور وحدت بودن در میان مسلمانان، سخنان مهمی را نیز در مورد اهمیت فناوری هسته‌ای و مذاکرات آینده ایران و اروپا بیان کردند.

رهبر انقلاب اسلامی با تبریک سالروز میلاد حضرت علی (ع) به همه مسلمانان و مظلومان و عدالت جویان جهان، آن حضرت را متعلق به همه مسلمانان دانستند و تأکید کردند: در شرایطی که ایجاد اختلاف میان مسلمانان در دستور کار دشمنان است، حضرت علی (ع) که همه مذاهب اسلامی در میان شیعه و سنی، به شأن و منزلت ممتاز ایشان معترف هستند، می‌تواند مظهر وحدت و انسجام مسلمانان قرار گیرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم پیروی واقعی از روش و دستورات حضرت علی (ع) در کنار محبت و ارادت به ایشان خاطرنشان کردند: برجسته ترین شعار حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) که به طور عملی به دنبال اجرای آن بودند، عدالت است، بنابراین ما به عنوان پیروان آن حضرت، باید عدالت را سرلوحه همه امور در نظام اسلامی قرار دهیم.

ایشان افزودند: مطالبه عدالت باید به یک فرهنگ عمومی در میان ملت ایران تبدیل شود و مردم، عدالت و انصاف در مسائل داخلی و جهانی را به عنوان یک فریضه همواره پیگیر باشند.

رهبر انقلاب اسلامی شرط اصلی اجرای عدالت را اعتماد به کمک الهی و رابطه مستحکم با پروردگار برشمردند و خاطرنشان کردند: باید از فرصت ایام ماههای رجب، شعبان و رمضان برای دعا، توسل و تضرع و مستحکم کردن ارتباط با خداوند متعال استفاده کرد تا بتوان با اراده‌ای قوی، در میدان های زندگی، صراط مستقیم را طی کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به استقبال کم نظیر مردم به ویژه جوانان از مراسم معنوی اعتکاف، این رویکرد را بسیار با ارزش دانستند و افزودند: این ایام و مراسم اعتکاف را باید قدر دانست و مسئولان برگزاری اعتکاف نیز زمینه این مراسم را به گونه‌ای فراهم کنند که هیچ برنامه جنبی موجب ایجاد خلل در عبادت فردی و خلوت معنوی معتکفین نشود.

ایشان ضمن توصیه به عموم مردم به ویژه جوانان برای استفاده از معارف پر مغز صحیفه سجادیه در این ایام خاطرنشان کردند: ماه رجب ماه توسل به پروردگار و ماه تشّبُه به امیرالمومنین (ع) است.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، علت برخی فشارها و چالش‌های پیش روی ملت ایران را ایستادگی در مسیر اسلام و تأکید بر مستقل بودن دانستند و تأکید کردند: ملت ایران برای حفظ عزت و استقلال خود باید اراده قوی خود را مستحکم­تر کند، همانگونه که در طول سی سال گذشته در مقابل زیاده خواهی‌ها و زورگویی‌ها با اراده‌ای قوی ایستاد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شگرد همیشگی ابرقدرتها در تهدید و ارعاب ملتها برای خارج کردن آنها از میدان، افزودند: این شگرد در مورد دولتهایی که متکی به ملتها نیستند نتیجه بخش است اما با تهدید و ارعاب نمی‌توان نظام و دولتی را که متکی به آراء، عواطف و ایمان مردم است، از صحنه خارج کرد و به عقب راند.

ایشان خاطرنشان کردند از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، امریکا بارها تلاش کرده است با تهدید و ارعاب، نظام جمهوری اسلامی و مسئولان آن را از میدان خارج کند اما به دلیل متکی بودن نظام اسلامی به آراء، عواطف و ایمان مردم موفق نشده است و بعد از این هم موفق نخواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به دستاورد بزرگ ملت ایران در موضوع فن آوری هسته‌ای افزودند: ملت، در این دستاورد عظیم و تاریخی زیر بار منت هیچکس نیست زیرا این دانش بومی شده و با همت، و شوق و ذوق جوانان ایرانی، و درایت مسئولان به دست آمده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: این دستاورد متعلق به همه ملت است و هیچ قدرتی قادر نخواهد بود این فن آوری و حق بزرگ را از ملت ایران سلب کند.

ایشان خاطرنشان کردند: ملت ایران در مورد کسانی که همچون آمریکا از روی عناد با حق دستیابی به دانش هسته‌ای و این امتیاز بزرگ مخالفت می‌کنند، با کسانی که به ملت ایران و حق آنان احترام می‌گذارند و خطوط قرمز ملت را رعایت می‌کنند و خواستار مذاکره درباره مسائل گوناگون از جمله هسته‌ای هستند، تفاوت قائل می‌شود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به موافقت جمهوری اسلامی ایران برای مذاکره با اروپا تأکید کردند: مذاکره در صورتی پیشرفت خواهد داشت که فضای تهدید بر آن حاکم نباشد، اروپایی ها باید توجه داشته باشند که طرف مذاکره آنان، ملت ایران است و ملت ایران نیز ملتی غیور است که از تهدید خوشش نمی‌آید و زیر بار هیچ تهدیدی هم نخواهد رفت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه مسئولان کشور در قضیه هسته‌ای با درایت لازم تصمیم گیری می‌کنند خاطرنشان کردند: مسئول پیشبرد موضوع هسته‌ای شورایعالی امنیت ملی است که در رأس آن رئیس جمهور محترم قرار دارد و آنچه که از طرف رئیس جمهور و مسئولان درخصوص موضوع هسته‌ای بیان می‌شود، مورد اجماع همه مسئولان کشور است و روسای سه قوه و نمایندگان رهبری، در شورایعالی امنیت ملی با تدبیر، تعهد و مسئولیت این موضوع را پیگیری می‌کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: مواضع جمهوری اسلامی ایران و خطوط قرمز ملت ایران کاملاً روشن و واضح است و اگر طرفهای مذاکره براساس این چارچوب مذاکره کنند، مسئولان کشور نیز با آنان گفتگو خواهند کرد اما شرط آن این است که کسی ملت ایران را تهدید نکند.

ایشان تأکید کردند: اگر کسی حماقتی نسبت به جمهوری اسلامی ایران مرتکب شود، جواب عملی جمهوری اسلامی، دندان شکن خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند:‌ اینکه دولت امریکا و رژیم صهیونیستی برای پوشاندن مشکلات فراوان داخلی خود حرفی بزنند، مربوط به خودشان است اما اگر در عمل مرتکب حماقت واقعی شوند، بدانند ملت ایران، آن دستی را که به جمهوری اسلامی ایران عزیز تجاوز کند، قطع خواهند کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: برای ملت ایران فرقی نمی‌کند که این دست جنایتکار در مسئولیت دولتی باشد و یا خارج از مسئولیت دولتی.

ایشان خاطرنشان کردند: اینکه برخی بگویند رئیس جمهوری امریکا در ماههای آخر مسئولیت خود اقدامی را انجام دهد و دردسر آن برای دولت آینده بگذارد، تصور اشتباهی است زیرا اگر کسی اقدامی انجام دهد، ملت ایران او را حتی در زمانی که در مسئولیت هم نباشد مورد پیگرد قرار خواهد داد و مجازات خواهد کرد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه ملت ایران لحظه‌ای از کمک و لطف الهی مأیوس نمی شود، خاطرنشان کردند: ملت ایران، ملتی با اراده، با شوق و امیدوار است و افق آینده جمهوری اسلامی نیز افق روشن و درخشانی است.

کد خبر 58174

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها