سه‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۷
۰ نفر

افشین حبیب‌زاده - عضو شورای اسلامی شهر تهران: شورایاری‌ها، به‌عنوان پل ارتباطی شهروندان با مسئولان شهری، نقش مهمی در پیگیری مطالبه‌های مردمی و رصد مشکلات محلی دارند و باید تلاش شود تا تعامل آنها با ساکنان محله‌ها بیشتر شود.

افشین حبیب‌زاده|عضو شورای اسلامی شهر تهران

برای افزایش ارتباط شهروندان با شورایاران محله پیشنهادهای مختلفی مطرح شده که می‌تواند زمینه‌ساز مشارکت حداکثری اهالی در مطالبه مسائل شهری و دخالت آنها در اداره امور محله شود. در دوره انتخابات جدید شورایاری‌ها که بناست در اردیبهشت‌ماه و همزمان با هفته شوراها برگزار شود، تلاش شده تا شهروندان در انتخاب شورایاران محله خود نقش مستقیم داشته باشند. با ابلاغ مجوز برگزاری انتخابات شورایاری‌ها از سوی وزارت کشور، طبق رایزنی‌های انجام شده قرار است نحوه ثبت‌نام، تبلیغات و نحوه رأی‌گیری تغییرات جدیدی لحاظ شود.

با اعمال این تغییرات، وزارت کشور و استانداری، به‌رغم مخالفت‌های موجود برای برپایی انتخابات شورایاری‌ها، حضوری پررنگ خواهند داشت. در این دوره از انتخابات شهروندان می‌توانند در تعیین گروه شورایاری محله خود دخیل باشند و انتخابات از حالت درون‌گروهی خارج خواهد شد. چون اشکال انتخابات شورایاری سال‌های پیش در نحوه برگزاری انتخابات بود که به‌صورت درون‌گروهی و با حضور یک سویه شورایاران انجام می‌شد بدون اینکه شهروندان در انتخاب اعضای شورایاری محله خود دخالتی داشته باشند.

ما برای آنکه مشارکت شهروندان در این مهم، حداکثری باشد پیشنهاد برگزاری انتخابات اینترنتی را به استانداری داده‌ایم. به این‌ترتیب که امکان ثبت‌نام و رأی‌گیری اینترنتی برای شهروندان و شورایاران فراهم شود. با این روش شورایاران می‌توانند میزان آرای خود را اینترنتی رصد کنند. مهم‌ترین حسن انتخابات اینترنتی تسریع در مراحل برگزاری آن و مشارکت بیشتر شهروندان است.

کد خبر 428598

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha