همشهری‌آنلاین: سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به تصویب طرح الزام شهرداری تهران به انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی در صحن شورای شهر گفت: این طرح ۱۴ روز پس از تصویب لازم الاجراست البته باید زیرساخت‌های آن تا دو ماه آینده فراهم شود.

به گزارش شهرنوشت: علی اعطا در پایان نود و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به بررسی طرح الزام شهرداری تهران به انتشار اطلاعات شهرسازی اظهار کرد: در جلسه گذشته کلیات این طرح به تصویب رسید و جزئیات آن در 3 ماده و بندهای مختلف مورد بررسی قرار گرفت، در واقع تعدادی از بندها اصلاح و موارد اضافه شد.

او در پاسخ به سوالی درباره عدم حضور شهردار تهران در صحن شورا در حالی که قرار بود برای بررسی طرح دوفوریت «اصلاح مصوبه نحوه اخذ مطالبات حوزه شهرسازی شهرداری تهران» حاضر شود، گفت: جلسه دو بار تمدید شده بود و در نهایت در لحظه آخر در حالی که باید برای تصویب طرح 14 نفر حضور داشته باشند یکی از اعضا از صحن خارج شد و جلسه از رسمیت افتاد. البته بعید می‌دانم که خروج آن عضو علت خاصی داشته باشد.

سخنگو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با اشاره به روند بررسی طرح الزام شهرداری تهران به انتشار اطلاعات شهرسازی افزود: جلسه به همین دلیل طولانی شد زیرا 3 کمیسیون روی این طرح کار کرده بودند و پیشنهادهايی هم داشتند.

اعطا با اشاره به پیشنهاد رئیس شورا مبنی بر بازگشت طرح به کمیسیون عنوان کرد: آقای هاشمی با توجه به تعداد بالای پیشنهادات، مطرح کردند که طرح مجدداً به کمیسیون برگردد که اين پیشنهاد رای نیاورد.

او با بیان این‌که اطلاعات انتشارات در راستای شفافیت دنیال می‌شود، اضافه کرد: 3 کمیسیون برنامه و بودجه و نظارت و شهرسازی و معماری شورای شهر روی این طرح بحث و بررسی‌هایی را انجام داده بودند، اما یک سری کمیسیون‌ها مانند محیط زیست بالطبع در مورد طرح نظر داشتند که باید مطرح می‌کردند.

اعطا گفت: تک تک پلاک‌ها ثبتی از ابتدا امسال، برایشان پرونده تشکیل خواهد شد و در آن سامانه قرار خواهد گرفت. براساس ضوابط از این پس میزان تراکم، تعداد طبقات و اطلاعات حتی در مورد طرح‌های شهری هم روی این سامانه شفافیت قرار می‌گیرد که می‌توان از آن برای بازدارندگی در حوزه تخلفات شهرداری استفاده کرد.

به گفته سخنگو شورای اسلامی شهر تهران این مصوبه هم اکنون در شورای شهر تصویب شده و پس از 14 روز لازم الاجرا خواهد بود. در واقع دو هفته فرصت لازم است تا زیرساخت‌ها برای اجرا آن فراهم شود. البته شهردار دو ماه فرصت دارد تا سایر زیرساخت‌ها را آماده کند اگر چه بخشی از آن‌ها هم اکنون آماده هستند.

اعطا در پاسخ به این سوال که چرا اطلاعات مربوط به پروانه‌های ساخت در سال‌های گذشته در این سامانه ثبت نمی‌شود، گفت: می‌توانیم آن اقدام را هم انجام دهیم، اما چون زمان‌بر است و ما فرصت دو ماهه داریم ابتدا تصمیم گرفتیم ثبت اطلاعات را از سال 97 آغاز کنیم.

او در پایان درباره آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از موسسه همشهری توضیح داد: گزارش اولیه تهیه شده و در اختیار شورای شهر قرار گرفته است و کمیته مربوط نیز کلیات گزارش را تشریح کرده اما باید موارد بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

کد خبر 419678

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها