همشهری‌آنلاین: شهردار تهران در مراسم انعقاد قرارداد توسعه حمل و نقل ریلی درون شهری گفت: با عنایت به این قرارداد به ازا هر سفر درون شهری با مترو، وزارت نفت حدود ۱۰ سنت به ما کمک خواهد کرد و می‌توانیم از هم اکنون روی کمک‌های وزات نفت حساب کنیم.

به گزارش شهرنوشت، سید محمدعلی افشانی در مراسم انعقاد قرارداد «طرح توسعه حمل و نقل ریلی درون شهری در تهران و 8 کلانشهر» که با حضور بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت و محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد، گفت: خوشبختانه بهینه‌سازی مصرف سوخت امروز اهمیت خود را نشان داده است و همگان بر اهمیت هوای پاک و توجه به حمل و نقل عمومی تاکید دارند.

افشاني افزود:  از 12 سال گذشته تاکنون واژه جدیدی در جهان مطرح شده است که بر زیست‌پذیری شهرها تاکید دارد و با دو شاخص هوای پاک و حمل و نقل عمومی شناخته می‌شود. امروز تمام کلانشهرها به ویژه تهران برای ارتقا این دو شاخص تلاش بسیار می‌کنند چراکه بهبود این شاخص‌ها بر سطح رضایت‌مندی مردم و رفاه آن‌ها تاثیر مستقیم و به‌سزایی دارد.

شهردار تهران با اشاره قرارداد اخیر گفت: کاری که امروز توسط وزارت نفت انجام شد کمک شایانی به حمل و نقل عمومی خواهد کرد. تهران نسبت به سایر شهرها از حیث آلودگی و حمل و نقل عمومی وضعیت نامناسب‌تری دارد. سال گذشته پایتخت 22 روز به دلیل آلودگی هوا تعطیل بود و اگر شرایط اضطراری حاکم نبود باید روزهای بیشتری تعطیل می‌شد.

افشانی تصریح کرد: آلودگی هوا در تهران در بسیاری از روزها بسیار بیشتر از شرایط استاندارد است و همین امر ضرورت توجه به حمل و نقل عمومی به ویژه توسعه قطار شهری را نشان می دهد.

او در ادامه از افتتاح کامل خطوط 6 و 7 مترو تهران به طول 54 کیلومتر در سال آینده خبر داد و گفت: پیش از این قرارداد نیز تلاش‌هایی برای خرید واگن مترو داشتیم يكي از آن‌ها آن‌ها قراردادی است که هنگام حضورم در معاونت وزارت کشور، آن را امضا کردم. اگرچه به دلیل تغییر چندباره این معاونت قرارداد مذکور معطل ماند. با این وجود، امیدوارم قرارداد هر چه زودتر مراحل نهایی خود را طی کند تا بتوانیم واگن‌های مورد نظر را خریداری و وارد کشور کنیم.

شهردار تهران تاکید کرد: از نکات مهم این قرارداد که در وزارت کشور امضا شد این بود که 54 درصد فرایند ساخت واگن‌ها داخلی بود و راه را برای ساخت 100 درصدی واگن‌ها باز می‌کرد. همچنین 70 واگن دیگر را خریداری کردیم که در گمرک بندرعباس است و طی ماه های آینده ترخیص خواهند شد.

افشانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با توجه به این نکات و با عنایت به قراردادی که با وزارت نفت امضا می‌کنیم، به ازا هر سفر درون شهری با مترو، وزارت نفت حدود 10 سنت به ما کمک خواهد کرد و می‌توانیم از هم اکنون روی کمک‌های وزات نفت حساب کنیم.

او با اشاره به آلودگی هوای تهران گفت: با توجه به این‌که در آستانه ورود به ماه های سرد سال قرار داریم و آلودگی هوا در این ایام بیشتر می شود، از مردم خواهش می‌کنم کمک کنند تا طرح‌های شهرداری برای پیشگیری از آلودگی هوا اجرا شود. به عنوان مثال طرح لزوم اخذ معاینه فنی برای خودروهایی که در تهران تردد می‌کنند را ارائه داده‌ایم که متاسفانه برخی در مقابل آن مقاومت و تحصن می‌کنند.

افشانی خاطرنشان کرد: سوخت در کشور ما تقریباً مجانی است و طرح‌های معاینه فنی برای کاهش مصرف سوخت مورد استقبال قرار نمی گیرد. برای مقابله با آلودگی هوا اجبار معاینه فنی را از خودروهایی که در محدوده طرح ترافیک تردد می‌کردند به کل شهر تسری دادیم، اما به دلیل مقاومت‌ها مجبور شدیم دو هفته به خودروها مهلت دهیم.

شهردار تهران ادامه داد: امیدواریم در این بازه زمانی خودروهایی که در تهران تردد می‌کنند معاینه فنی خود را بگیرند و تمام تلاش ما برای جلوگیری از آلودگی هوایی که در آن تنفس می‌کنیم، به ثمر بنشیند. تنفس هوای سالم حق همه مرم است و با توجه به این‌که هوای تهران در ماه های آینده به شکل نگران‌کننده‌ای آلوده خواهد شد اجرای این تمهیدات بسیار ضروری است. نباید فراموش کنیم که معاینه فنی به نفع همه مردم است.

در پایان این مراسم، تفاهم نامه همکاری میان شهرداری تهران، اصفهان، اهواز، شیراز، تبریز، کرمانشاه، مشهد، کرج و قم با شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت امضا شد.

کد خبر 420000

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها