همشهری‌آنلاین: وزیر امور خارجه اسبق آمریکا تاکید کرد، از زمان آغاز ریاست جمهوری ترامپ جنبش‌های جناح راست افراطی و بومی‌گرایان در سراسر جهان جسور شده‌اند. به گفته او، تحقیر دموکراسی به دست ترامپ جنبش‌های فاشیستی را شکوفا کرد.

مادلین آلبرایت،وزير خارجه پيشين آمريكا در یادداشتی برای نیویوک تایمز تحت عنوان "آیا می‌توان پیش از آن‌که خیلی دیر شود، ترامپ را متوقف کنیم؟" نوشت: خطر فاشیسم و تمایلات منتهی به فاشیسم، اکنون بیش از هر زمان دیگری از دوره پایان جنگ جهانی دوم مطرح است.

آلبرایت نوشت: از زمان آغاز ریاست‌جمهوری ترامپ در ژانویه ۲۰۱۷ سیاست‌ها و سخنان او منجر شده است تا جنبش‌های بومی‌گرایانه و جناح‌های راست افراطی در سراسر جهان در کنار رهبران مستبدی که آزادی و دموکراسی را نادیده می‌گیرند، رشد کنند. احتمال این‌که فاشیسم فرصتی برای ایستادن در عرصه جهانی پیدا کند، با ریاست‌جمهوری بی‌ثبات دونالد ترامپ بیشتر شده است. به جای آن‌که ترامپ در کنار ارزش‌های یک جامعه آزاد بایستد، او غالبا ساختارهای دموکراسی را تحقیر کرده که همین امر اختیارات دیکتاتورها را تقویت کرده است.

به گزارش ایسنا، وزیر خارجه دولت بیل کلینتون افزود: دیگر نیازی نیست آنها(راست‌های افراط‌گرا) از انتقاد حقوق بشری یا آزادی‌های مدنی آمریکا هراسی داشته باشند. بلکه برعکس، آنها می‌توانند به سخنان خود ترامپ برای توجیه اقدام‌هاي سرکوبگرایانه خودشان اشاره کنند.

آلبرایت همچنین ترامپ را بابت خروج از چندین توافقنامه چند-ملیتی و تضعیف نهادهای مدنی و بی‌اعتنایی به گفتمان مدنی مورد انتقاد قرار داد.

مادلين آلبرایت برای ترمیم سیاست‌ها و تصمیمات مخرب ترامپ خواستار دفاع از مطبوعات و "ساخت مجدد یک دموکراسی پر انرژی" شد.

کد خبر 402334

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =