چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۵
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: مقام‌های آمریکایی اعلام کردند، مایک پمپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و نامزد تصدی پست وزارت خارجه این کشور، در جریان عید پاک سفری محرمانه به کره‌شمالی داشته و با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی در راستای نشست آتی او با دونالد ترامپ مذاکره کرده‌است.

این سفر مایک پمپئو به عنوان مسئول ارشد آمریکا اشاره‌ای قوی به آمادگی دونالد ترامپ به عنوان اولین رئیس‌جمهور آمریکا برای دیدار با کیم جونگ اون است.

یک مقام برجسته آمریکایی که از جزئیات دیدار آگاه است‌، تاکید کرد، مذاکرات پمپئو این تصور که ترامپ ممکن است مذاکراتی سازنده با کره‌شمالی درباره برنامه‌ هسته‌ای‌ و موشکی‌ این کشور داشته باشد را تقویت می‌کند اما اين موضوع تضمین شده نیست.

این مسئول آمریکایی گفت: این سفر را سوئه هون، رئیس سرویس اطلاعات ملی کره‌جنوبی با همتای کره‌شمالی‌اش ترتیب داده بود و هدف از آن ارزیابی این بود که آیا کیم آماده مذاکراتی جدی است یا نه؟

به گزارش ایسنا به نقل از اسکای نیوز عربی،او افزود: پمپئو یکی از نزدیک‌ترین مشاوران به ترامپ است و گفته گامی در مسیر امکان برگزاری دیدار رهبران دو کشور برداشته اما او افزود، مکان این دیدار مشخص نیست.

این در حالی است که ترامپ روز سه‌شنبه 28 فروردين فاش کرد، آمریکا مذاکراتی مستقیم در "سطحی بسیار عالی رتبه" با کره‌شمالی داشته و هدف از آن ترتیب دادن نشست بین او و رهبر کره‌شمالی بوده است.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوالی درباره سفر پمپئو گفت، دولت اظهار نظری درباره سفرهای او نمی‌کند.

این افشاگری ترامپ درباره مذاکرات با کره‌شمالی در جریان گرفتن عکس یادگاری او با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در ابتدای سفر دو روزه‌اش به آمریکا در تفرجگاه مارالاگو مطرح شد.

ترامپ گفت، مقام‌هاي آمریکایی در حال بررسی پنج مکان احتمالی برای میزبانی دیدار آتی در اواخر ماه مه یا ابتدای ژوئیه هستند و وقتی از ترامپ پرسیده شد که آیا یکی از این مکان‌ها آمریکاست او پاسخ داد: نه.

ترامپ افزود: مذاکراتی مستقیم در سطوح بسیار عالی با کره شمالی داریم و خواهید دید که چه اتفاقی خواهد افتاد. نتیجه، در نهایت مهم است نه فقط فکر کردن به برگزاری نشست.

مذاکرات ترامپ و آبه بر نشست آتی او با کیم متمرکز بود. ژاپن تلاش می‌کند به قول آمریکا هر توافق خلع سلاح هسته‌ای بین ترامپ و کیم شامل همه نوع موشک کره شمالی از جمله موشک‌های کوتاه برد نیز شود؛ موشک‌هایی که ممکن است خاک ژاپن را هدف قرار دهند نه فقط موشک‌های دور برد.

ترامپ افزود: ممکن است تلاش‌های دیپلماتیک برای برگزاری نشست به شکست انجامد.

او تصریح کرد، ممکن است امور روند خوبی نداشته و نشست برگزار نکنیم اما ما به مسیری که در آن هستیم ادامه خواهیم داد.

ترامپ در عین حال تلاش‌های کره جنوبی و شمالی را برای پایان جنگ کنونی بین دو کشور که از سال 1953 ادامه داشته، تایید کرد.

آبه نیز گفت: ژاپن از کره شمالی می‌خواهد تا با خلع سلاح هسته‌ای به طور کامل موافقت کند؛ امری که قابل تحقق است.

او افزود: ترامپ برای برگزاری این نشست با کیم از خود "شجاعت" نشان داد.

کد خبر 403043

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha