همشهری‌آنلاین: محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در مصاحبه‌ای با واشنگتن پست موج جدید اصلاحات در کشورش را بخشی از درمان با شوک خواند که برای مدرنیزه‌کردن عرصه سیاسی و فرهنگی عربستان ضرورت دارد.

 محمد بن سلمان، ولیعهد 32 ساله عربستان این مصاحبه را در پی تغییراهاي بسیار گسترده‌ای که در ارتش و دولت این کشور به اجرا درآورده‌اند، انجام داد که در راستای آنها بسیاری از فرماندهان ارتش تغییر پیدا کرده و یک زن نیز به عنوان معاون وزیر کار تعیین شده است.

او در این مصاحبه درباره کمپین خود به بهانه مبارزه با فساد و همچنین راهبردش برای منطقه و مبارزه با افراطی‌گری صحبت کرد.

ولیعهد عربستان گفت، او از یک حمایت عمومی نه فقط از سوی نسل جوان عربستان بلکه از سوی خاندان سلطنتی این کشور برخوردار است.

محمدبن‌سلمان انتقادهایی را که از سیاست‌های داخلی و منطقه‌ای‌اش شده ،رد کرد؛ در حالی که بسیاری این سیاست‌ها و اصلاحاتی که او انجام داده را پرخطر خوانده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از  واشنگتن پست،بن سلمان استدلال کرد تغییرهايی که او در راستای کمپین مبارزه با فساد به اجرا درآورده برای تامین مالی توسعه عربستان و مبارزه با دشمنانش "از جمله ایران" ضرورت داشته‌است.

او در پاسخ به این‌که آیا ممکن است پیش از سفرش به آمریکا در اواخر مارس اقدام به آزاد کردن فعالان حقوق بشری کند، گفت: استانداردهای عربستان با استانداردهای آمریکایی تفاوت دارند و اگر چیزی کار می‌کند نباید آن را تعمیر کرد.

با این حال او از طریق یکی از دستیارانش بعدا گفته که اصلاحات در این بخش را نیز همچون اصلاحات در بخش‌های دیگر در دست بررسی قرار دارد.

او این مصاحبه را به زبان انگلیسی انجام داد و در عین حال نگرانی‌هايی برخی در آمریکا درمورد این‌که او در جبهه‌های خیلی زیادی وارد شده، را مردود دانست و استدلال کرد ابعاد و سرعت تغییرهايي که در حال رخ دادن است برای موفقیت ضروری هستند.

وزیر دفاع عربستان همچنین گفت، تغییرهايی که دوشنبه شب(هفت اسفند) از سوی پدرش ملک سلمان در ارتش عربستان اعلام شد هدفش انتصاب افرادی پر انرژی بوده که بتوانند اهداف مدرنیزه‌سازی را محقق کنند.

او گفت: ما خواهان همکاری با انسان‌های باورمند هستیم.

محمد بن سلمان همچنین گفت که این تغییرها برای مدت چندین سال در دست برنامه‌ریزی بودند تا به موجب آنها نتایج بهتری برای بودجه دفاعی عربستان به دست آیند.

او از این‌که عربستان باوجود برخورداری از چهارمین بودجه دفاعی جهان، ارتش‌اش در رده بیستم یا سی‌ام جهان قرار دارد، انتقاد کرد و از طرح‌های بلندپروازانه برای بسیج قبایل یمنی علیه حوثی‌ها خبر داد.

محمد بن سلمان تصریح کرد، کمپین ضد فساد او که ماه نوامبر گذشته به اجرا درآمد مثالی برای درمان با شوک در عربستان است و عربستان به آن احتیاج دارد چراکه فساد در آن یک بیماری مزمن شده است.

او اظهار داشت: شما در اینجا بدنی دارید که سرطان در سراسر آن پخش شده است؛ سرطانی به نام فساد. شما نیاز دارید که یک شیمی درمانی انجام دهید و با شیمی درمانی به آن شوک وارد کنید وگرنه سرطان این بدن را تسخیر خواهد کرد.

محمدبن‌سلمان گفت: حکومت عربستان نمی‌توانست بدون متوقف کردن این غارتگری‌ها اهداف بودجه‌ای خود را محقق کند.

ولیعهد عربستان ادامه داد: شاهزاده‌های فاسد یک اقلیت هستند اما بازیگران بد توجه بیشتری جلب می‌کنند و این به انرژی خاندان سلطنتی آسیب وارد کرد.

او اظهار داشت: اکثر دستگیرشدگان کمپین اخیر آزاد شده‌اند و می‌دانند که اشتباه‌هاي بزرگی مرتکب شده‌اند و مساله را حل و فصل کردند.

او همچنین گفت که برای مهار افراطی‌گری در عربستان نیز نیاز به یک شوک است.

محمد بن سلمان اظهار داشت، اصلاحات او که در جریان آنها زنان حقوق بیشتری به دست آورده‌اند صرفا تلاشی بود تا مجددا رسومی که در زمان حضرت محمد (ص) جریان داشت، برقرار شود.

بن سلمان گفت: شما نمی‌توانید وقتی که استیو جابز قبلا تلفن‌های هوشمند را تولید کرده یک تلفن جدید تولید کنید. کاری که ما تلاش داریم انجام دهیم ایجاد یک چیز جدید است.

او هم‌چنین گفت، انتقادهایی که از او به اتهام تحت فشار قرار دادن سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان در ماه نوامبر برای استعفادادن انجام شد، ناعادلانه بودند.

بن سلمان گفت، اکنون او در لبنان در موضعی بهتر نسبت به "شبه‌نظامیان حزب‌الله" قرار دارد.

حریری برای انجام یکسری مذاکرات چهارنشبه 9 اسفند به عربستان رفت.

کد خبر 399611

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =