همشهری‌آنلاین: دستور سلطنتی مبنی بر اجازه رانندگی به زنان در عربستان، یک‌شنبه سوم تیر برای اولین بار در تاریخ این کشور اجرایی شد.

 

 این حکم عربستان را از وضعیت تنها کشور جهان که در آن رانندگی زنان ممنوع بود، خارج کرد.

عربستان از سه روز پیش برنامه‌های داوطلبانه تحت نظارت اداره کل راهنمایی و رانندگی را در ریاض و شهرهای الدمام در شرق، جده در غرب و تبوک در شمال بیشتر کرده است. این برنامه‌ها برای آشنایی زنان با قوانین راهنمایی و رانندگی و اشاعه فرهنگ رانندگی و معرفی و ارائه اطلاعات مکانیکی خودروها برای بانوان است.

به گزارش ایسنا به نقل از الجزیره،به محض اجرایی شدن این حکم زنان سعودی خوشحالی خود را ابراز داشته و این تصمیم را "لحظه‌ای تاریخی" خواندند.

هاتون بن دخیل، دانشجوی داروشناسی گفت: ما هر جا دوست داریم می‌رویم، بیمارستان‌ها، هتل‌ها،‌ رستوران‌ها، از حالا به بعد می‌توانیم خودمان به این مکان‌ها برویم. دیگر نیازی به حضور مردان براي انجام كارهايمان نداریم.

با اجرایی شدن این حکم ده‌ها زن بحرینی با خودروهایشان از پل ملک فهد که عربستان و بحرین را به هم مرتبط می‌سازد، عبور کردند تا این مناسبت را جشن بگیرند. همچنین اخباری منتشر شده مبنی بر این‌که برخی زنان سعودی نیز خودشان در کنار بحرینی‌ها از این پل عبور کرده‌اند.

ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان روز ۲۶ سپتامبر گذشته دستور لغو ممنوعیت رانندگی زنان را از ۲۴ ژوئن جاری یعنی از امروز صادر کرد.

براساس این حکم، به زنان ۱۸ سال تمام و بالای آن اجازه گرفتن گواهینامه داده می‌شود و زنان سعودی می‌توانند گواهینامه خارجی خود را عوض کنند و معادل داخلی آن را بگیرند.

این حکم همچنین به زنان اجازه می‌دهد کامیون و موتورسیکلت سوار شوند. آنها همچنین مجاز هستند همانند مردان به عنوان راننده تاکسی کار کنند.

در توئیتر نیز ویدیویی از ولید بن طلال،‌ شاهزاده میلیاردر سعودی به همراه دخترش ریم منتشر شده که در حال رانندگی در یکی از خیابان‌های عربستان است.

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

برچسب‌ها

۳ تیر ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۰