همشهری آنلاین: مطالعه جدید نشان می‌دهد بخار ناشی از استعمال سیگارهای الکترونیکی خطر ابتلا به ذات الریه را افزایش می‌دهد.

ارتباط استعمال سیگار الکترونیکی با افزایش ریسک ذات الریه

به گزارش خبرنگار مهر، تحقیقات پژوهشگران دانشگاه کوئین مری لندن نشان می‌دهد بخار ناشی از سیگارهای الکترونیکی موجب می‌شود باکتری‌های عامل ذات الریه به سلول‌های پوشش مجاری هوایی چسبیده و احتمال ابتلا به این بیماری تقویت شود.

یافته‌ها همچنین نشان می‌دهد مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی در مقایسه با سایر افراد در معرض ریسک بالاتر ابتلا به عفونت ریه قرار دارند.

تیم تحقیق به سرپرستی جاناتان گریگ، سه نوع آزمایش را انجام دادند.در یک آزمایش، سلول‌های پوشش بینی انسان در محیط آزمایشگاه در معرض سیگار الکترونیکی قرار گرفت؛ آزمایش دیگر شامل موش‌های بود که بخار سیگار را استنشاق کرده و سپس در معرض باکتری های پنوموکوک، علت اصلی ذات الریه، قرار گرفته بودند.

در آزمایش سوم، پوشش بینی ۱۱ استعمال کننده سیگار الکترونیکی با ۶ فرد غیرسیگاری مقایسه شد.

تیم تحقیق به افزایش شدید تعداد باکتری‌های چسبیده به سلول‌های مجاری هوا بعد از قرارگیری در معرض سیگار الکترونیکی پی برد.

به گفته گریگ، «برخی افراد به منظور ایمن بودن این نوع سیگارها یا برای ترک سیگار، از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند، اما شواهد نشان می‌دهد استنشاق بخار این نوع سیگارها هم دارای عوارض جدی‌ای برای سلامت است.»

ماه گذشته هم در مطالعه ای دیگر مشخص شده بود که بخار این نوع سیگارها موجب افزایش ریسک سرطان می‌شود چراکه به DNA آسیب می‌رساند.

کد خبر 398752

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha