همشهری آنلاین: طبق ادعای محققان، زنانی که در دوره کودکی در معرض دود دست دوم سیگار بوده‌اند ممکن است با ریسک نسبتا بالای ابتلا به آرتروز روماتوئید مواجه باشند.

تنفس دود سیگار ریسک ابتلا به آرتروز را افزایش می‌دهد

به گزارش خبرنگار مهر، آرتروز روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی به اشتباه به مفاصل حمله می‌کند. محققان معتقدند ترکیب ژن‌ها و برخی فاکتورهای محیطی عامل بروز این بیماری است. برخی از مطالعات هم سیگار کشیدن را با افزایش ریسک ابتلا به آرتروز مرتبط دانسته‌اند.

حال مطالعه جدید نشان می‌دهد قرارگیری در معرض دود دست دوم سیگار در کودکی ممکن است فاکتور پرخطر ابتلا به آرتروز روماتوئید باشد.

در بین بیش از ۷۱ هزار زن فرانسوی که طی دو دهه تحت نظر بودند، آنهایی که در کودکی در معرض دود دست دوم سیگار قرار گرفته بودند در مقایسه با سایر زنان، بیشتر در معرض ابتلا به آرتروز روماتوئید قرار داشتند.

به گفته محققان، با قاطعیت نمی‌توان به نقش قرارگیری در معرض دود دست دوم سیگار در کودکی و ابتلا به آرتروز روماتوئید اشاره کرد.

محققان موسسه گاستاو راسی فرانسه عنوان می‌کنند دود دست دوم سیگار به گونه‌ای بر رشد سیستم ایمنی تاثیر می‌گذارد که احتمال ابتلا به آرتروز روماتوئید را افزایش می‌دهد، بخصوص در کودکان که به لحاظ ژنتیکی در برابر بیماری آرتروز آسیب‌پذیر هستند.

دکتر «ماری کریستین بوترون روآلت»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «یافته‌های ما موکد این مسئله است که کودکان، بخصوص آنهایی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری هستند، باید از قرارگیری در معرض دود دست دوم سیگار به دور بمانند.»

طبق نتایج مطالعات قبلی، افراد سیگاری در معرض ریسک بالاتر ابتلا به آرتروز روماتوئید قرار دارند.

کد خبر 413937

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha