همشهری آنلاین: مطالعه جدید نشان می‌دهد سیگار کشیدن و بیماری دیابت می‌تواند ریسک تجمع غیرعادی کلسیم در مغز را افزایش دهد.

ارتباط سیگار کشیدن و دیابت با تشکیل کلسیم در مغز

به گزارش خبرنگار مهر، این مطالعه شامل حدود ۲۰۰۰ نفر با میانگین سنی ۷۸ سال بود. سی تی اسکن مغز این افراد نشان داد بیش از ۱۹ درصد آنها دارای تجمع غیرعادی کلسیم در بخش هیپوکامپ مغزشان بودند. این بخش از مغز نقش مهمی در حافظه بلندمدت و کوتاه مدت دارد.

به گفته محققان، افزایش سن، دیابت و سیگار کشیدن با افزایش ریسک کلسیم‌سازی در هیپوکامپ مرتبط هستند. بیماری آلزایمر، شایع‌ترین نوع زوال عقل یا دمانس، با کوچک شدن هیپوکامپ مرتبط است.

اما محققان اضافه می‌کنند که هیچ ارتباطی بین وجود و شدت کلسیم‌سازی در هیپوکامپ و عملکرد شناختی وجود نداشت.

دکتر «استر دی بروور»، سرپرست تیم تحقیق از مرکز پزشکی دانشگاه اوترخت هلند، در این باره می‌گوید: «هیپوکامپ متشکل از لایه‌های مختلف است و این امکان وجود دارد که کلسیم‌سازی به ساختار هیپوکامپ که برای ذخیره حافظه مهم است، آسیب نرساند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «ما می‌دانیم که تجمع کلسیم در هیپوکامپ با افزایش سن اتفاقی شایع است. اما معتقدیم که سیگار کشیدن و دیابت نیز از فاکتورهای پرخطری در این زمینه هستند.»

به گفته وی، «ما در مطالعه اخیر خود دریافتیم که کلسیم‌سازی هیپوکامپ موجب افزایش احتمال بیماری عروقی می‌شود. همچنین می‌دانیم که سیگار کشیدن و دیابت نیز از فاکتورهای پرخطر بیماری قلبی-عروقی هستند از این رو سیگار کشیدن و دیابت جز فاکتورهای پرخطر تجمع کلسیم در هیپوکامپ هستند.»

محققان درصدد بررسی مطالعات بیشتری در مورد ارتباط احتمالی بین تجمع کلسیم و زوال حافظه هستند.

 

کد خبر 408154

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha