مجموع نظرات: ۰
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان سوییسی ایمپلنتی ابداع کرده‌اند که در صورت تشخیص وجود کافئین در خون، داروی دیابت (انسولین) آزاد می‌کند.

دیابت - قهوه

به گزارش گاردین، به گفته محققان موسسه فناوری فدرال سوییس در زوریخ، آینده درمان دیابت، تزریق انسولین بعد از صرف غذا نخواهد بود بلکه به جای آن احتمالا می‌توان یک فنجان قهوه نوشید.

محققان امیدوار هستند، با ایمپلنت ابداعی که حاوی صدها هزار سلول طراح است، بتوانند زندگی دیابتی‌هایی را که به تزریق منظم انسولین نیاز دارند، تغییر دهند.

سلول‌های طراح این ایمپلنت در پی احساس کافیین در جریان خون، به طور خودکار دارو (انسولین) تزریق می‌کنند.

محققان با آزمایش این ایمپلنت روی موش‌ها متوجه شدند، این ایمپلنت که زیر پوست کار گذاشته می‌شود با کافیین حاصل از قهوه، چای و یا نوشیدنی های انرژی زا، شروع به فعالیت کرده و دارویی تولید می‌کند که سطح قند خون این حیوانات را کنترل می‌کند.

محققان همچنین متوجه شدند که با توزیع قهوه قوی‌تر به سادگی می‌توان دوز رهاسازی این دارو را افزایش داد.

مارتین فوسنگر از موسسه فناوری فدرال سوییس که هدایت محققان را برعهده داشت، گفت: می‌توان این رویکرد را به طور کامل در سبک زندگی افراد وارد کرد؛ به طوری که بسته به میزان دارویی که برای کنترل گلوکز خون نیاز است، صبح یک فنجان چای یا قهوه نوشید، سپس یک فنجان دیگر بعد از ناهار و یکی دیگر در شام صرف کرد.

محققان در مجله Nature Communications، چگونگی تغییر سلول های انسان را برای تولید یک داروی دیابت به نام GLP-1 توصیف کردند؛ این دارو، سلول های به اصطلاح بتا را در لوزالمعده برای تولید انسولین تحریک و انسولین نیز سطح قند خون را کنترل می کند.

سلول‌های طراح حاوی یک به اصطلاح «مدار ژن» هستند که آنها را قادر می‌سازد، مولکول‌های کافئین را هنگام حرکت در جریان خون شناسایی کند.

این سلول‌ها در پی تشخیص کافئین در خون با تولید داروی GLP-1 واکنش نشان می دهند؛ ایمپلنت ابداع شده از هزاران کپسول ژل مانند ساخته می شود که هر کدام حاوی صدها سلول طراح است.

زمانی که این سلول ها زیر پوست تزریق می شود، مانند خاویار به هم می‌چسبد؛ کپسول‌های ژلی از این سلول‌ها در برابر سیستم ایمنی بدن محافظت می کنند اما به کافئین اجازه ورود و به داروی GLP-1 اجازه خروج می دهند.

محققان برای بررسی نحوه عملکرد این سلول ها، آنها را در معرض انواع و اقسام نوشیدنی های گرم و سرد با سطوح مختلف کافئین قرار داده و دریافتند که دمنوش ها و «میلک شیک های» شکلاتی هیچ تاثیری بر این سلول ها نداشتند اما سایر نوشیدنی‌ها بسته به مقدار کافئینی که داشتند، این سلول‌ها را به ساخت مقادیر مختلف داروی GLP-1 وادار کردند.

با این همه، محققان معتقدند هنوز برای اثبات بی خطر و موثر بودن کاربرد ایمپلنت یاد شده برای انسان ها به 10 سال آزمایش و تحقیق نیاز است اما درصورت اثبات، این ایمپلنت می‌تواند جایگزین تزریقاتی شود که بسیاری از بیماران دیابتی به آن نیاز دارند.

کد خبر 408574

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha