همشهری آنلاین: طبق نتایج یک مطالعه جدید، کم تحرکی حتی برای یک مدت کوتاه می‌تواند منجر به ابتلای دیابت در افراد مسن در معرض ریسک قندخون شود.

دو هفته بی‌تحرکی ریسک دیابت در سالمندان را افزایش می‌دهد

به گزارش خبرنگار مهر، در این مطالعه محققان دانشگاه مک مستر کانادا از افراد دارای اضافه وزن و مبتلا به علائم پیش دیابت خواستند تعداد قدم‌های روزانه‌شان را به مدت ۲ هفته به کمتر از ۱۰۰۰ گام کاهش دهند.

مطالعه نشان داد این میزان کاهش منجر به افزایش قندخون و آغاز احتمال ابتلا به دیابت نوع۲ شد و حتی برخی بیماران بعد از گذشت این مدت و بازگشت به فعالیت نرمال‌شان، به طورکامل بهبود نیافتند.

«کریس مک گلوری»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «ما انتظار داشتیم شرکت کنندگان این مطالعه مبتلا به دیابت شوند، اما مشاهده عدم بازگشت سلامتی‌شان بعد از برگشت به فعالیت عادی‌شان تعجب آور بود.»

یافته های این مطالعه نشان می‌دهد سالمندانی که به دلیل بیماری و بستری شدن در بیمارستان یا منزل بی‌تحرک می‌شوند، بسیار با ابتلا به برخی مشکلات سلامت روبرو هستند.

محققان توصیه می‌کنند سالمندان مبتلا به علائم پیش دیابت لازم است برای بهبودی سلامت متابولیک‌شان و پیشگیری از سوءتاثیرات بعدی ناشی از دوره‌های بی‌تحرکی، تغییراتی در فعالیت، رژیم غذایی و حتی دارویشان انجام دهند.

کد خبر 413081

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha