سه‌شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان عنوان می‌کنند فقدان توانایی مغز در بکارگیری گلوکز می‌تواند منجر به زوال عقل شود.

وجود ارتباط بین دیابت و زوال عقل

به گزارش خبرنگار مهر، مطالعات گوناگون اثبات کرده‌اند که دیابت عارضه‌ای پرخطر است که به تدریج و پیوسته به اعضای بدن آسیب می‌رساند. دیابت به تمامی بخش‌های بدن و همچنین به مغز صدمه می‌زند. از این رو افرادی که مبتلا به دیابت هستند در معرض ریسک بالا ابتلا به افسردگی و همچنین آلزایمر هم قرار دارند.

مطالعات نشان داده‌اند که دیابت نوع۲ می‌تواند فاکتور پرخطر ابتلا به بیماری آلزایمر، دمانس عروقی و سایر انواع دمانس (زوال عقل) باشد. در حقیقت در عالم پزشکی این طور استدلال می‌شود که آلزایمر را باید دیابت نوع۳ نامید.

در بیماری آلزایمر، مغز در واکنش به گلوکز به شیوه مشابه همچون واکنش سلول‌های بدن در دیابت عمل می‌کند. سلول‌های مغز به دلیل کاهش انسولین یا عدم حساسیت قادر به استفاده از گلوکز نیستند.

مکانیسم مرتبط با ابتلا به دیابت می‌تواند به عروق کوچک خون صدمه زند که احتمالا در دمانس عروقی، که نوعی آلزایمر است، نقش دارد.

همچنین تصور می شود آسیب به عروق خونی ناشی از دیابت می تواند منجر به کاهش جریان خون به مغز شود که فاکتور ابتلا به آلزایمر است.

مغز از گلوکز به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده می‌کند. عملکرد شناختی در زمان کاهش گلوکز خون دچار اختلال می‌شود و قندخون بالا موجب آسیب نورونی می‌شود.

محققان مشاهده کردند که شباهت‌های بسیاری در مغز افراد مبتلا به دیابت و مغز افراد مبتلا به آلزایمر وجود دارد؛ از این رو دیابت همچنان یک فاکتور پرخطر است.

محققان اذعان می‌کنند که برخی افراد مبتلا به دیابت مبتلا به زوال عقل می‌شوند اما بسیاری هم مبتلا به این بیماری نمی‌شوند. این ریسک در افرادی که دارای مشکلات قلبی-عروقی هستند بیشتر است. چراکه مشکلات قلبی-عروقی مرتبط با دیابت با زوال عقل هم مرتبط هستند.

برای پیشگیری از زوال عقل، حفظ سلامت خوب قلب، بخصوص در مورد افراد دیابتی، ضروری است.

محققان به افراد دیابتی توصیه می‌کنند که با استفاده از شیوه‌های زیر از مغزشان محافظت کنند:

- داشتن رژیم غذایی سرشار از ویتامین D، فولات، و ویتامین‌های B۶ و B۱۲.

- ورزش منظم جسم و ذهن.

- داشتن فعالیت اجتماعی و ایجاد چالش‌های روزانه برای خودتان.

کد خبر 415386

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha