مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: درحالی که بسیاری معتقدند بخار الکتریکی نسبت به دود سیگار خطری ندارد اما تحقیقات نشان می‌دهد هم سیگارهای الکترونیکی و هم سیگارهای سنتی با افزایش ریسک سرطان مثانه همراه هستند.

سیگار الکترونیک

به گزارش خبرنگار مهر، بیشتر نیکوتین استنشاق شده در ادرار دفع می‌شود. در این مطالعه، محققان مرکز سرطان واندربیلت کارولینای شمالی، ادرار افراد مصرف کننده سیگار الکترونیکی را با ادرار افراد غیرسیگاری مقایسه کردند.

محققان ۵ ماده شیمیایی که موجب سرطان مثانه شده و ممکن است در مایع سیگارهای الکترونیکی هم وجود داشته باشد بررسی کردند.

آزمایش ۹۲ درصد مصرف کنندگان سیگار الکترونیکی در مورد دو ماده شیمیایی از ۵ ماده شیمیایی مثبت بود. به گفته محققان، آزمایشات بیشتری برای بررسی ارتباط بین سیگارهای الکترونیکی و سرطان مثانه وجود دارد.

در مطالعه دوم، محققان تاثیر نیکوتین و ترکیبات شیمیایی آن را که شامل نیتروسامین‌ها و فرمالدئید است بر روی ترمیم DNA در رشته‌های سلولی مثانه بررسی کردند.

محققان دریافتند سیگارهای الکترونیکی با آسیب به بافت مثانه موجب ایجاد سرطان می‌شوند. یافته‌ها همچنین نشان داد نیکوتین، نیتروسامین و فرمالدئید منجر به صدمه به بافت شده و در عین حال مانع از ترمیم DNA می‌شود و در نتیجه ریسک سرطان افزایش می‌یابد.

محققان عنوان می‌کنند حتی کاهش تعداد سیگارهای مصرفی هم می‌تواند موجب افزایش مدت زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان مثانه شود.

کد خبر 370378

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی